Skip to content Skip to footer

Co trzeba wiedzieć o cynie?

Cyna jest tworzywem, który kilkaset lat temu należał absolutnie do najpopularniejszych. Dzisiaj, wydaje się, że miedź czy aluminium są materiałami powszechniej używanymi. Tym niemniej, cyna wciąż ma olbrzymie znaczenie dla wielu gałęzi przemysłu.

Wykorzystanie właściwości cyny

Wydaje się, że powszechna wiedza na temat wykorzystania cyny jest bardzo niewielka. Dlatego też, dla wielu osób niezrozumiałe jest, dlaczego w ogóle cyna skupowi opłaca się nabywanie tego tworzywa. Okazuje się jednak, że cyna jest bardzo potrzebnym materiałem, dlatego złom cyny bez trudu znajduje klientów, chętnie kupujących to tworzywo.

Cyna jest wykorzystywana między innymi do tworzenia różnego rodzaju foli, w tym również tych służących do owijania jedzenia. Pomimo, że obecnie często jest zastępowana przez aluminium, wciąż powstaje wiele folii z cyny.

Ponadto, klientami cyna skupu często są producenci konstrukcji stalowych. Potrzebują oni cyny, gdyż tworzywo to wykorzystywane jest do ochrony stali. Przede wszystkim chodzi tu o ochronę przed korozją. Stal to wytrzymał materiał posiadający wiele zalet, niestety jednak jest bardzo podatny na korozję. Cyna natomiast nie chwyta rdzy, przez co doskonale nadaje się do pokrycia stali.

Stopy cyny

Warto zauważyć, że cyna często jest również wykorzystywana do tworzenia stopów metalowych. Chodzi tu przede wszystkim o stapianie jej z miedzią i tworzenie w ten sposób brązu. Jest to popularny stop, dlatego właśnie, złom cyny często w swojej ofercie posiada również sprzedaż miedzi. Klienci skupu cyny bardzo często potrzebują bowiem obu tych tworzyw.

Cyna kiedyś i dziś

Jak już powyżej wspomniano, złomy cyny działają dziś bardzo sprawnie, gdyż tworzywo to wciąż jest popularne i potrzebne. Niemniej jednak, dzisiejsza jego popularność jest nieporównywalna do tej sprzed kilkuset lat. W Średniowieczu cyna przez pewien czas była wręcz najpopularniejszym metalem, wykorzystywanym na niezwykle szeroką skalę.

Przede wszystkim z cyny przez lata tworzono naczynia, zwłaszcza kielichy. Cechowały się one przeciętną wytrzymałością, jednak mogły przyjmować najrozmaitsze kształty dzięki kowalności i ciągliwości cyny. Często również wzmacniano cynę miedzią i tworzono naczynia z brązu. Znajdowane dzisiaj w różnych częściach świata produkty z tamtych lat rzecz jasna nie trafiają zwykle do skupu cyny, lecz stają się eksponatami muzealnymi.

Artykuł współtworzony przez serwis http://www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu