oprogramowanie

Outsourcing projektowania oprogramowania

Outsourcing w dziedzinie projektowania oprogramowania staje się coraz popularniejszym modelem biznesowym wielu czołowych firm tworzących oprogramowanie. Z czego to wynika i dlaczego Polska jest jednym z największych potentatów w dziedzinie realizacji usług IT outsourcingowych? Dlaczego hasło „IT Outsourcing Poland” w Europie Zachodniej wywołuje niemal zawsze dobre skojarzenia?

Temat projektowania oprogramowania zacząć należy od tego, że dzisiaj niemal każda branża – począwszy od turystyki, przez świadczenie usług kosmetycznych, a skończywszy na przemyśle ciężkim, korzysta z rozwiązań informatycznych. Współczesny świat opiera się na szeroko rozumianym oprogramowaniu i z tego też powodu cały czas wzrasta zapotrzebowanie na usługi informatyczne w zakresie projektowania aplikacji – zarówno mobilnych, jak i dedykowanych. Polscy programiści idealnie wstrzelili się w czas przyśpieszenia na rynku informatycznym i zaoferowali usługi nie tylko dobre jakościowo, ale również konkurencyjne cenowo do innych krajów.

Cshark.com – IT outsourcing Poland


Projektowanie oprogramowania w Polsce ma długą tradycję, która przedkłada się na doświadczenie poszczególnych informatyków i zespołów, w zakres których oni wchodzą. Jedną z firm, która oferuje w naszym kraju outsourcingowe usługi projektowania oprogramowania z nastawieniem właśnie na podmioty zagraniczne, jest cshark.com.

Zakres świadczonych usług w modelu outsourcingowym


Wiele polskich firm świadczących usługi w modelu outsourcingowym nie narzuca zleceniodawcom sztywnego zakresu działalności, a tym samym dostosowuje swoją ofertę do konkretnych potrzeb. Mogą one obejmować stworzenie aplikacji od podstaw aż po jej wdrożenie na rynku, jak również wyłącznie konkretne etapy prac – np. sporządzenie projektu, sporządzenie dokumentacji, czy wyłącznie testy już gotowej aplikacji. Wbrew pozorom pojęcia „projektowanie oprogramowania” nie powinniśmy zawężać, ale rozumieć dość szeroko – jako zakres wszystkich prac wchodzących w przygotowanie danego oprogramowania.

Dlaczego jednak polskie usługi outsourcingowe podbijają Europę Zachodnią? Wynika to między innymi z korzystnego przelicznika euro do złotówki, który sprawia, że usługi świadczone przez polskie firmy są po prostu tańsze dla podmiotów zagranicznych, które jednocześnie nie tracą na jakości wykonanych prac mogąc liczyć na solidność kontrahentów z naszego kraju. Pozostaje mieć nadzieję, że tego typu model biznesowy sprawdzający się z powodzeniem od kilku lat, będzie miał również zastosowanie w dalszej przyszłości.