projektowanie aplikacji webowych

Projektowanie aplikacji – o czym pamiętać?

Dzisiaj praktycznie każdy z nas posiada telefon komórkowy, tablet, komputer i wiele innych tego typu urządzeń. Na każdym z nich posiadamy różne aplikacje. Mogą one służyć do gier, zabawy, nauki, sprawdzenia wiadomości, pogody, stanu dróg. Słowem – aplikacji dzisiaj jest naprawdę wiele. O czym należy zatem pamiętać podczas procesu ich tworzenia?

Rodzaje aplikacji

Przede wszystkim trzeba jednak rozróżnić dwa rodzaje aplikacji – webowe oraz mobile. Aplikacje na telefon czy też mobilne dedykowane są na urządzenia przenośne. Mogą, ale nie muszą być połączone z internetem – często działają również w trybie offline. Charakteryzują się duża funkcjonalnością, nie obciążając przy tym urządzenia. Tworzone są jednakże do konkretnego systemu operacyjnego. Z kolei aplikacje webowe działają na każdym urządzeniu, jednak do działania wymagają internetu.

Podstawowe zasady projektowania aplikacji

Projektowanie aplikacji webowych czy też projektowanie aplikacji mobilnych, to dzięki specjalnym programom zadania, z którymi może zmierzyć się dosłownie każdy z nas. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, które należy znać, szczególnie jeśli nie tworzymy aplikacji dla własnej przyjemności, lecz na zlecenie firmy.

Projektowanie aplikacji webowych

Podczas projektowania aplikacji webowych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na minimalizację wysiłku klienta. Jeśli użytkownik będzie musiał zastanawiać się, kombinować, w jaki sposób korzystać z aplikacji, to szybko z niej zrezygnuje na rzecz innej. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku aplikacji webowych naszym zadaniem jest zatrzymanie użytkownika. W związku z tym nie należy obciążać go informacjami, przeskakiwać na strony. Lepiej skorzystać z opcji dynamicznego wyświetlania treści.
To jednak jeszcze nie wszystko – warto wykorzystywać efekty przejścia, takie jak zaciemniane czy rozwijanie itp. jednak z rozsądkiem i umiarem. Podczas projektowania aplikacji webowych należy także spojrzeć na użytkownika i pomóc mu. Idealnym przykładem takiego działania jest np. autodopasowanie. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://supportdevs.com/co_robimy/.

Projektowanie aplikacji mobilnych

A na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania aplikacji na telefon? Tu przed stworzeniem aplikacji warto zdecydować, dla kogo ją tworzymy. Od tego bowiem zależy cały projekt- stosowany jeżyk, kolorystyka. Te psychologiczne działania będą miały duży wpływ na powodzenie aplikacji. Ponadto znowu podczas projektowania aplikacji mobilnej musimy myśleć o użytkowniku. Każdy działa wobec jakiś schematów i jeśli we większości aplikacji manu jest po tej stronie, nie warto na siłę tego zmieniać. Aplikacja przede wszystkim ma być wygodna w użytkowaniu.