Skip to content Skip to footer

Przejęcie firm

Każdy z nas chociaż raz spotkał się ze sformułowaniem ”przejęcie przedsiębiorstwa”. Wiąże się to ze sprzedażą mniejszego przedsiębiorstwa tak zwanej ”grubej rybie”, czyli o wiele większemu przedsiębiorstwu. Nie zawsze jest to najlepsze i bardzo opłacalne rozwiązanie. Jednakże nadal wiele osób postanawia iść tą drogą.

Przejęcia firm – co powinniśmy na ich temat wiedzieć?

Jeżeli chodzi o to co to jest przejęcie przedsiębiorstwa, jest to bardzo złożony proces. Wymaga on naprawdę bardzo dużego zaangażowania. Mało kto z nas posiada jakąkolwiek większą wiedzę na temat przepisów prawa. W związku z tym nie każdy z nas może sobie pozwolić na samodzielne poradzenie sobie z przejęciem przedsiębiorstwa. Tutaj wiedza, wsparcie oraz doświadczenie prawników są niezwykle nieocenione. Na rynku jest z roku na rok coraz więcej specjalistów, którzy z chęcią pomogą nam (oczywiście za dużą ilość gotówki) w dokonaniu fuzji. Nie dawajmy młodym prawnikom możliwości działania na naszym ”terenie”.

Co jeszcze musimy wiedzieć w tymże temacie?

Na pewno powinniśmy wiedzieć o tym, iż przejęcie przedsiębiorstwa (nie ma znaczenia czy dużego czy małego) wymagają od nas niezwykle dużego zaangażowania. Oczywistym jest, iż nie dokonamy tego samodzielnie. Musimy mieć jako właściciele przedsiębiorstwa swoje wymagania, cele, jak i mniej więcej obraną strategię działania. Nie możemy przecież oddać swojej firmy za grosze!

Przejęcie firmy jako jeden z lepszych sposobów na szybkie zarobienie pieniędzy

Jeżeli widzimy, że nasza firma już ”ledwo zipie” i tak naprawdę nie wiemy jak możemy pomóc sobie i naszym współpracownikom, powinniśmy jak najbardziej skorzystać z możliwości jaką jest fuzja. Przejęcie przedsiębiorstwa składa się z kilku bardzo dużych i złożonych etapów i wcale nie mamy obowiązku wiedzieć co to są za etapy i z czym to sie ”je”. Nie możemy się godzić na praktycznie wszystko, co nam zaproponuje druga firma. Musimy być bardzo ostrożni we wszystkim co czynimy i nie możemy się bać tego, że zostaniemy bardzo źle potraktowani przez większą firmę. Ponadto nie zawsze posiadanie dużej ilości gotówki czyni nas o wiele lepszymi. Nie gódźmy się na wszystko i starajmy się chociaż walczyć i negocjować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.

Leave a comment