Skip to content Skip to footer

Skuteczne sposoby na optymalizację procesów w firmie

W świecie biznesu konkurencji stale przybywa. A to właśnie z tą konkurencją musisz walczyć, jeżeli chcesz być najlepszy lub chcesz przynajmniej znajdować się w czołówce. Właśnie w osiąganiu tego rodzaju celów pomaga optymalizacja procesów. Poniższe metody pozwolą ci ją szybko wcielić w życie.

Optymalizacja zasobów

Musisz umiejętnie wykorzystać w swojej firmie posiadane zapasy i nie tworzyć ich dopóki, dopóty te poprzednie nie zostaną zużyte. Nie ma sensu gromadzić nadmiernie dużej ilości komponentów, bo nigdy nie jesteś w stanie do końca przewidzieć, czy przypadkiem nie zmienisz metody produkcji albo nie zdecydujesz się nawet na całkowitą zmianę oferty i usunięcie z niej pewnych artykułów.

Aby ograniczyć zużycie zasobów i właściwie nimi zarządzać, warto posłużyć się bardzo popularną metodą Kanban. Zdecydowanie umożliwia ona optymalizację procesów, ponieważ prowadzi do optymalizacji zasobów. Inną podobną techniką jest metoda One Piece Flow. Tak naprawdę ona rozwiązania są warte twego zainteresowania.

Optymalizacja pracy na stanowiskach

A czy zwracasz uwagę na to, jak wyglądają działania na poszczególnych stanowiskach pracy? Jeżeli w końcu zajmiesz się tym polem, bardzo możliwe, że w ciągu zaledwie kilku tygodni przełoży się to na wyższą wydajność produkcji. Do optymalizacji procesów na stanowiskach pracy służy popularna metoda 5S, która została opracowana w Japonii, a którą dziś wykorzystuje się z powodzeniem na całym świecie.

Według tej metody każdy pracownik powinien sam dbać o swoje miejsce pracy, czyli o to, by zachowywać na nim porządek i zawsze mieć pod ręką niezbędne narzędzia. Same stanowiska muszą być odpowiednio zaplanowane, aby ułatwiały one pracę, a nie ją utrudniały. Zwróć na to uwagę. Być może warto by było wprowadzić pewne zmiany w biurze czy na hali produkcyjnej.

Optymalizacja maszyn

Wbrew powszechnym przekonaniom Optymalizacja procesów nie tyczy się jednak tylko i wyłącznie działań przeprowadzanych przez ludzi. Optymalizować można (a nawet trzeba) także pracę maszyn. Powinieneś dokładnie sprawdzić, czy aby na pewno wszystkie narzędzia i sprzęty wykorzystywane w twoim zakładzie pracują maksymalnie efektywnie, by w razie czego móc je zmodyfikować albo nawet wymienić na coś zupełnie nowego.

Do analizy działania poszczególnych maszyn służy wskaźnik OEE, który ocenia całkowitą efektywność wyposażenia. Podczas optymalizacji procesów zawsze warto ten wskaźnik wyznaczyć. Do poprawy działania maszyn stosuje się natomiast specjalistyczne narzędzia, nazywane potocznie narzędziami SMED.

Leave a comment