Wiele mówi się o rynku pracy. Raz pojawiają się doniesienia o kryzysie na tym rynku, albo za mało jest rąk do pracy, albo występuje problem bezrobocia. W każdym razie temat rynku pracy jest zawsze aktualny. Co motywuje pracowników do podjęcia i utrzymania zatrudnienia?
Motywacje do podjęcia pracy:
Motywacja płacowa pracowników
Bez wątpienia dużą motywacją są dla ludzi pieniądze – przecież to one pozwalają człowiekowi na normalne życie – zakup jedzenia, opłacenie rachunków, a wreszcie – spełnianie marzeń, na przykład o podróżach.
Inne motywacje
Wśród innych motywacji z pewnością znajdują się czynniki pozapłacowe, takie jak atmosfera w miejscu pracy czy możliwość rozwoju. Każdy człowiek ma w swojej głowie jasno określone priorytety i według nich buduje zawodowe życie.
Kariera ponad wszystko?
. Żądni władzy. Dla wielu ludzi nie pieniądze są najważniejsze, ale świadomość, że zarządzają innymi albo też mają wpływ decydujący na własne życie. Dlatego też niektórzy dobrze odnajdą się jedynie podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Żądni pieniędzy
Motywacja płacowa pracowników to czynnik, nad którym pochylają się zarządy wielu firm. Jaka ma być płaca optymalna, jak ją ustalić? To trudne pytania.
Jak zatrzymać pracownika?
Pieniądze to chyba nie wszystko. Bez wątpienia pieniądze to nie wszystko. W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy trzeba to życie przewartościować i na nowo zdefiniować priorytety.
Co można zaproponować oprócz pieniędzy?
Motywacja płacowa pracowników to jedno, jednak działy HR dwoją się i troją, szczególnie w czasach kryzysu, nad tym, jak zatrzymać dobrego pracownika i uniemożliwić jego przejście do konkurencji. Każdy człowiek jest wolny i podejmuje własne decyzje, stąd trzeba być wyjątkowo delikatnym we wszystkim podejmowanych działaniach.
Tematy związane z zatrudnieniem są niezwykle trudne. Nie ma chyba człowieka, który byłby w stu procentach zadowolony ze wszystkich aspektów pracy w danej firmie. Problemem są czasem pieniądze, a czasem zupełnie inne kwestie, takie jak wymagania przełożonych, atmosfera czy czas pracy. Nic nie zastąpi motywacji płacowej pracowników, ale nie może być to jedna motywacja, bo szybko przyjdzie moment wypalenia zawodowego.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl