Skip to content Skip to footer

Specjalistyczny sprzęt kominiarski

Obecne systemy grzewcze i kominowe nie przypominają już ceglanych konstrukcji z początków funkcjonowania zawodu kominiarza. Dziś to zespół przewodów z różnego rodzaju żaroodpornych materiałów. Cegła sanowi ewentualnie jedynie zabudowę samej konstrukcji. Dlatego też podstawowe narzędzia kominiarskie nie zawsze wystarczają. Technika i elektronika weszły na stałe do wyposażenia kominiarza.

Kamera kominiarska

Inspekcja przewodu kominowego za pomocą kamery zastępuje klasyczne lusterka. Dzięki temu narzędziu kominiarz może w szybki i wygodny sposób obejrzeć wnętrze komina, ocenić charakter potrzebnych prac, a nawet zauważyć nieszczelności. Zakres widzenia kamery jest również dużo szerszy niż lusterka. Pozwala zobaczyć wnętrze komina w 360°.

Sklep kominiarski oferuje wiele dodatkowych akcesoriów do kamer. Lampki LED, przedłużki do drążków, gwiazdy centrujące mają ułatwić korzystanie z tego narzędzia i sprawić, że inspekcje będą jeszcze bardziej precyzyjne. Dobre kamery mają w zestawach różnej wielkości głowice, które pomagają dostać się do najbardziej niewygodnych miejsc.

Anemometr

Anemometry stosowane są przede wszystkim do pomiarów ciągów kominowych. Sprawdzanie prawidłowego przepływu powietrza jest niezbędne do zagwarantowania bezpieczeństwa instalacji grzewczej. Taki sprzęt znacznie ułatwia kontrolę kominiarską.

Obecnie anemometry posiadają szereg dodatkowych funkcji i udogodnień. Na półkach sklepów kominiarskich znajdziemy urządzenia wyposażone w czujniki teleskopowe, wbudowane drukarki, a także mierzące dodatkowo wilgotność i temperaturę. Dzięki temu anemometr staje się urządzeniem bardziej uniwersalnym.

Analizator spalin

Ten typ urządzenia jest najbardziej wszechstronnym miernikiem, jaki może posiadać kominiarz. Pomiary, których dokonuje w zależności od modelu wahają się od kilku do kilkunastu różnych parametrów. Jeden zakup w specjalistycznym sklepie kominiarskim daje więc szerokie spektrum działania.

Analizatory spalin mierzą przede wszystkim emisję CO2, spalin oraz dokonują pomiaru ciągów. Dodatkowo w takim sprzęcie możemy znaleźć czujnik nieszczelności, wycieku gazu, odnotowywanie temperatury, czy wilgotności. Wiele zależy od przewidzianego na analizator budżetu. Sklep kominiarski może również oferować modele, które personalizują rodzaje czujników dostępnych w danym urządzeniu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.