Skip to content Skip to footer

Tworzenie folii bąbelkowej i jej właściwości

Jakie są najlepsze wynalazki XX wieku? Większość odpowie, że zapewne komputery albo nowoczesne auta elektryczne. Niektórzy jednak stwierdzą, że chodzi o całkiem inne rzeczy, które ułatwiają codzienne życie oraz zabezpieczają różne towary. To taśma klejąca oraz folia pęcherzykowa. W niniejszym tekście zajmiemy się tym drugim materiałem. Sprawdzimy, jak ogólnie przebiega produkcja folii bąbelkowej oraz jakie ma ona główne, najciekawsze właściwości.

Jakie są zalety i cechy folii pęcherzykowej?

Przede wszystkim tworzywo to znane jest ze swojej niesamowitej elastyczności oraz sprężystości. Taki arkusz plastiku sprzedawany jest najczęściej w formie rolek. Na powierzchni widoczne są oczywiście, rozmieszczone w równych odstępach, pęcherzyki powietrza. Właśnie dlatego każdy producent folii bąbelkowej zapewnia, że w stu procentach ochroni ona zarówno szklane wyroby, przedmioty ceramiczne, jak i resztę bardzo delikatnych materiałów. Nie zagrożą im żadne wstrząsy, pęknięcia itp.

Folia nie ma zapachu, nie przepuszcza wody, pary czy kurzu. Jej zaletą jest także termoizolacja (zapakowanym przedmiotom nie grozi zmiana temperatur). Charakteryzuje się jeszcze tym, że jest w pełni przyjazna dla środowiska. Dopasowuje się do różnego kształtu towarów, stąd stosowana jest we wszystkich przedsiębiorstwach transportowych i kurierskich.

Folia pęcherzykowa – wytwarzanie w poszczególnych etapach

Wiemy już, jakie są główne właściwości oraz funkcje folii pęcherzykowej. Teraz skupmy się na pracy, jaką jest produkcja folii bąbelkowej. Na początku trzeba umieścić małe kulki żywicy (surowca o nazwie polietylen) w odpowiednio długim cylindrze. Kolejny krok polega na ich przetapianiu w wysokiej temperaturze. Dzięki temu zostaną zamienione w ciesz oraz cienką warstwę, czyli podstawę do końcowej folii. Pozwala na to znajdująca się wewnątrz cylindra śruba.

Kolejne etapy to m.in.: spłaszczenie materiału bazowego w taki sposób, aby osiągnąć daną długość oraz zatrzymać w środku powietrze. Na koniec pozostało tylko przycięcie folii pęcherzykowej. Po nawinięciu na rolkę, może ona trafić do sklepów i hurtowni. Zdarza się, że Producent folii bąbelkowej w celu uszczelnienia powietrza, stosuje dodatkową, solidną powłokę!

Leave a comment