Wyjście ze spirali zadłużenia to niezwykle długa, a do tego bardzo ciężka droga. Do podejmowania kolejnych decyzji zmusza często ciężka sytuacja finansowa. Tymczasem długi cały czas rosną, zamiast maleć.
Jakie są zalety oddłużania?
W tym artykule wyjaśnimy, czym jest oddłużanie, a także podpowiemy, jak się do tego zabrać. Głównym celem jest oczywiście przywrócenie stabilności finansowej, a także wypłacalności osoby fizycznej. Gdy dłużnik nie może sobie poradzić z terminowym regulowaniem zaciągniętych zobowiązań finansowych to wtedy trzeba przeprowadzić Oddłużanie. Jest to skomplikowany proces, który rozpoczyna się od szczegółowej analizy sytuacji dłużnika. Później w imieniu osoby zadłużonej przeprowadza się negocjacje z wierzycielem. Jeśli wszystkie metody zawiodą to wtedy należy ogłosić upadłość konsumencką. Kancelarie prawne mogą udzielić pomocy, podobnie jak firmy, które zajmują się tym profesjonalnie.
Fachowa pomoc prawna
Najważniejsza korzyść oddłużania jest taka, że dłużnik nie zostaje sam ze swoimi problemami. Możliwe jest otrzymanie fachowej pomocy od osób, które na co dzień pracują przy oddłużaniu. Trzeba byłoby spędzić sporo czasu, żeby zdobyć wiedzę na temat tego, jak przeprowadza się całą procedurę. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych firm, które specjalizują się w oddłużaniu i cieszą się dobrą opinią. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że oddłużaniem zajmuje się antywindykator. Metody likwidacji długów dobierane są w zależności od indywidualnej sytuacji dłużnika.
Sposoby wyjścia z długów
Dostępne są różne formy wyjścia z długów, dlatego każdy może znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie. W tym miejscu można wymienić zmniejszenie kosztów i odsetek zobowiązań, konsolidację długu oraz przedsądowe negocjacje z wierzycielem. Firma oddłużeniowa może się też starać, żeby sądowo umorzyć zadłużenie w części lub całości. Możliwe jest również odroczenie terminu spłaty zadłużenia lub rozłożenie długu na raty. W ostateczności można zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale w ten sposób zamykamy sobie wiele dróg. Żadnych umów oraz ugód nie należy podpisywać bez konsultacji prawnej.