Druk sublimacyjny to proces drukowania, wykorzystujący folię nośną do przenoszenia motywów na różne materiały, na przykład koszulki lub kubki ceramiczne. Wykorzystuje się do tego specjalne drukarki sublimacyjne i tusze sublimacyjne. Jakie są jego zalety i wady w porownaniu do innych metod drukowania?
Sublimacja druk a sitodruk
Koszty nabycia sprzętu i materiałów do druku sublimacyjnego są stosunkowo wysokie, ale tylko na początku, przy większych nakładach i zamówieniach, szybko się zwracają. W przypadku sitodruku należy za każdym razem tworzyć nowe szablony dla każdego koloru i motywu. Nie można ich ponownie wykorzystać. Sitodruk to druk ręczny – tekstylia drukowane są w całości ręcznie. Wyraźne kontury i linie, nie stanowią problemu, ale drobne szczegóły, niestety mogą być niewyraźne albo się nie wydrukować.
Druk sublimacyjny jest procesem druku cyfrowego, nawet najdrobniejsze szczegóły można łatwo odtworzyć w jakości HD. Od zdjęć po pociągnięcia pędzlem – wierny oryginał wydruku jest gwarantowany dzięki sublimacji.Sublimacja druk jest możliwy przy użyciu wszystkich kolorów. Poza tym, kolory można dowolnie ze sobą łączyć.W przypadku sitodruku kolory muszą być nakładane warstwami. Tych pojedynczych warstw nie można ze sobą mieszać. Kolory sitodruku nanoszone są na powierzchnię tkaniny, natomiast kolory w termosublimacji łączą się bezpośrednio z włóknami. Dzięki temu wydruki sublimacyjne są nie tylko cudownie miękkie w dotyku, ale także trwałe i nie blakną.
Sublimacja druk a druk bezpośredni druk na tekstyliach
Ze względu na wymagającą częstych konserwacji drukarkę, bezpośrednie nadruki tekstylne są bardziej odpowiednie dla krótkich serii, a termosublimacja nadaje się zarówno do krótkich, jak i długich serii. Kolejną zaletą druku sublimacyjnego jest to, że można zadrukować duże powierzchnie, dzięki czemu można również drukować odzież z nadrukiem na całej powierzchni. Obszar zadruku w przypadku bezpośredniego nadruku na tekstyliach jest ograniczony do kwadratu od 30 do 40 cm.
Drukarka używana do bezpośredniego drukowania na tekstyliach jest podobna do zwykłej drukarki atramentowej. Używane kolory mogą wydawać się nieco rozproszone i tracić ostrość ze względu na sposób drukowania kolorów na materiale. W przypadku termosublimacji folię nośną nakłada się bezpośrednio na tkaninę, dzięki czemu odparowane kolory natychmiast wnikają we włókna. Rezultat jest zatem niezwykle szczegółowy i wierny oryginałowi.Różnica między bezpośrednim nadrukiem na tekstyliach a nadrukiem sublimacyjnym polega na tym, że biały kolor jest również używany w bezpośrednim druku na tekstyliach. Dlatego można zadrukować również ciemne tkaniny, chociaż często potrzebny jest biały podkład. Sublimacja termiczna nie wykorzystuje białej farby i dlatego może być używana tylko do drukowania na jasnych tkaninach. Jedną z zalet poddruku jest jednak duży wybór różnych kolorów.W procesie drukowania na tkaninie kolory są drukowane na materiale, podczas gdy w przypadku druku sublimacyjnego kolory stają się częścią włókien. Wydruki sublimacyjne są dzięki temu trwalsze, łatwiejsze w pielęgnacji i nie będą się z czasem drzeć, łuszczyć ani blaknąć.