Skip to content Skip to footer

Moduł wejść i wyjść – integralny element każdego sterownika PLC

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy, w pełni zautomatyzowany świat bez prostych, a zarazem niezwykle funkcjonalnych sterowników PLC. O ile sam taki sterownik jest urządzeniem dość prostym o tyle najważniejszą rolę w nim odgrywa moduł do łączenia wejść i wyjść. To on – poprzez zestaw połączeń – realizuje wszystkie procesy wykonawcze.

Czym jest moduł wejścia – wyjścia?

Mocno upraszczając, programowanie sterowników PLC polega na tym, by przypisać im konkretne, dedykowane rozwiązania w odniesieniu do całego procesu produkcyjnego. Dlatego po przeprogramowaniu sterownika PLC, wszystkie realizowane przezeń zadania, muszą być przetwarzane we wspomnianym module.

Czymże ów moduł jest? Jest to komponent, który pomaga w połączeniu ze sobą urządzeń wejściowych (np. przycisków, przełączników itd.), z urządzeniami wyjściowymi (grzałki elektryczne, oświetlenie itd.). Żeby nie było tak łatwo, to zadania realizowane wewnątrz tego obwodu są determinowane również przez inne wartości wejściowe i wyjściowe.

Najważniejsze funkcje modułu wejściowego PLC

Zadaniem klasycznego modułu wejściowego w PLC jest odbiór sygnałów z urządzeń procesowych, które najczęściej są zasilane napięciem o wartości 230 V. Kolejnym zadaniem tego modułu jest konwersja sygnału wejściowego w układzie na sygnał o napięciu 5 V prądu stałego. Sygnał ten może być wykorzystywany przez sterownik PLC.

Ważną funkcją modułu jest też izolacja, czyli ochrona obwodu przed fluktuacjami. W dużym uproszczeniu chodzi o to, aby praca sterownika była całkowicie odporna na jakiekolwiek wewnętrzne zakłócenia. Dzięki temu, sprzęt ten może działać niezawodnie i… realizować ostatnią funkcję, czyli podawać sygnał bezpośrednio na wyjście.

Podstawy elektrotechniki

Czasami zdarza się, że w skład tak zaawansowanych rozwiązań, wchodzą również elementy elektrotechniczne. Takim elementem może być np. mostek prostowniczy lub dioda Zenera. Zadaniem tej ostatniej jest kompleksowa stabilizacja prądu wyjściowego.

Podsumowując, programowanie sterowników PLC nie jest zadaniem prostym, ale ich późniejsza eksploatacja znacznie ułatwia zarządzanie procesem produkcyjnym i związanymi z nim rozwiązaniami automatycznymi. W przeciwnym razie, konieczne byłoby zastosowanie bardziej topornych rozwiązań.

Programowanie sterowników plc dostępne jest w ofercietrinitec.pl.

Leave a comment