Pomimo tego, że Internet coraz chętniej jest wykorzystywany jako medium do oferowania produktów i usług, to niestety w bardzo wielu przypadkach nie zwraca się uwagi na szczegóły. Może to skutkować nie tylko zniszczeniem dotychczasowego wizerunku marki znanej z tradycyjnego rynku, ale również brakiem jakiegokolwiek zainteresowania ze strony użytkowników Internetu ze względu na brak ich wiedzy o stronie internetowej danego przedsiębiorcy.
Dlaczego tak się dzieje i jak to poprawić?
Rozważania na temat braku wiedzy użytkowników Internetu o istnieniu danej strony internetowej i oferowaniu konkretnych usług lub produktów wynikają przeważnie ze specyfiki Internetu i błędnego podejścia do tworzenia strony WWW i jej reklamy. Internet rządzi się własnymi prawami i tutaj tradycyjna reklama w formie np. banerów raczej nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Statystyki dotyczące preferencji użytkowników Internetu wyraźnie pokazują, że największy ruch na stronach WWW generowany jest przez wyszukiwarki internetowe, które pomagają odnaleźć konkretne treści – również produkty i usługi oferowane na rynku lokalnym.
Jak nie zginąć w wyszukiwarkach – audyt strony internetowej
Podstawą wysokich pozycji w wynikach wyszukiwań wyszukiwarek internetowych jest dobra optymalizacja strony – nie tylko pod użytkowników, ich przyzwyczajenia internetowe oraz preferencje, ale również zgodnie z wytycznymi wyszukiwarek internetowych. W ocenie, czy nasza strona jest dobrze przygotowana do współdziałania z robotami indeksującymi, pomóc nam może profesjonalny audyt strony internetowej. Najprościej ujmując: audyt strony WWW jest analizą zgodności danej strony internetowej z wytycznymi konkretnych wyszukiwarek (na rynku polskim przeważnie wyłącznie google). Taki audyt jest jednak wyłącznie wstępem do dalszej części prac polegających na dostosowaniu we wskazanych zakresach naszej strony internetowej z konkretnymi wytycznymi.
Ile to kosztuje?
Ile kosztuje jednak profesjonalny audyt strony WWW? Wbrew pozorom nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, gdyż zależy to od konkretnej witryny internetowej. Jeżeli będziemy poddawali analizie niewielki blog firmowy, to z pewnością cena audytu strony będzie niższa niż w przypadku audytu platformy sprzedażowej z tysiącem produktów (trzeba sprawdzić każdą podstronę).
Podsumowując, czy warto przeprowadzić audyt strony internetowej? Jeżeli tylko zależy nam na rozwijaniu kanałów internetowych – czy to sprzedaży, czy po prostu dotarcia do użytkowników Internetu z daną ofertą – to odpowiedź może być tylko jedna. Audyt strony internetowej warto przeprowadzać regularnie.