Skip to content Skip to footer

Co zrobić, gdy przydarzy się wypadek samochodowy we Włoszech?

Wypadki się zdarzają. Trudno z tym dyskutować, bo to problem, którego nie można uniknąć. Można bardzo uważać, a mimo to wziąć udział w kolizji, która zostanie spowodowana przez kogoś innego. Co zrobić, gdy będziesz mieć wypadek samochodowy we Włoszech? Jak uzyskać odszkodowanie?

Odpowiednie ubezpieczenie

Nie każde ubezpieczenie drogowe obowiązuje za granicą. Z tego powodu bardzo ważne jest, by zabezpieczyć się na wypadek zdarzenia w podróży i upewnić się, że ubezpieczenie obejmuje także to, co dzieje się za granicą. W związku z tym, by uzyskać odszkodowanie za wypadek we Włoszech koniecznie trzeba mieć odpowiedni rodzaj ubezpieczenia. Jego potwierdzenie wraz z numerem polisy warto mieć przy sobie. Oczywiście łatwiej jest, gdy samochód należy do wypożyczalni. Ma on wtedy wszystkie dokumenty, jakie są wymagane miejscowym prawem. Poza tym trzeba pamiętać, że korzystając z samochodu z wypożyczalni, o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu stara się jego właściciel, a nie osoba, która w chwili kolizji znajdowała się za kierownicą.

Dokumentacja

Jeśli masz wypadek we Włoszech, to powinieneś jak najszybciej podjąć działania, które zabezpieczą Twój interes. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią dokumentację. Na pewno przydadzą się zdjęcia pojazdów, które wzięły udział w kolizji. Na fotografiach powinieneś umieścić miejsce zdarzenia oraz jego otoczenie, które pozwoli przygotować plan sytuacyjny i lepiej zobrazować, co się wydarzyło. Konieczne są też zdjęcia szkód. Dzięki nim nie ma możliwości, by po jakimś czasie uczestnicy kolizji twierdzili, że podczas niej doszło do dodatkowych uszkodzeń. Zdjęcia zwykle są najbardziej wiarygodnym dowodem, który łatwo jest dołączyć do dokumentacji.

Pomoc rzeczoznawcy

Warto też wiedzieć, że jeśli doszło do wypadku za granicą, to istnieje możliwość wykonania wyceny przez rzeczoznawcę już w Polsce. Dzięki temu Wypadek samochodowy we Włoszech wcale nie musi oznaczać zrujnowanych wakacji. Szukanie fachowców na miejscu może być wyjątkowo problematyczne i nieprzyjemne. Tym samym walka o odszkodowanie za wypadek we Włoszech może zamienić się w czasochłonny koszmar. Warto więc znać swoje prawa, by móc z nich w pełni korzystać i cieszyć się pozostałym urlopem.

Leave a comment