Dobrze ulokowane grunty inwestycyjne z potencjałem biznesowym to doskonały sposób nie tylko na inwestycję kapitału, ale także rozwój własnej firmy. Możliwości zagospodarowania takich działek jest wiele. Czym kierować się przy decyzji o kupnie działki komercyjnej?
Jakie znaczenie ma lokalizacja działki
Dla wielu biznesów, takich jak sklepy, przedszkola, punkty usługowe, liczy się lokalizacja w mieście, z dobrym dojazdem. Z kolei jeżeli mamy zamiar stworzyć pensjonat czy inne miejsce wypoczynku, pożądaną lokalizacją będzie strefa poza miastem, w pobliżu zieleni, na łonie natury. Dlatego też nim kupi się grunt inwestycyjny, trzeba się zastanowić, jaki rodzaj biznesu będzie się na nim tworzyć.
Jeżeli na przykład inwestor ma zamiar zbudować blok mieszkalny, to idealną lokalizacją gruntu inwestycyjnego będzie centrum miasta, między osiedlami mieszkalnymi i w pobliżu sklepów czy przedszkoli. To miejsce przyciągnie rodziny z dziećmi i ludzi aktywnych zawodowo. Blok zbudowany na obrzeżach miasta z kolei będzie atrakcyjny dla osób szukających bardziej zacisznej okolicy.
Jak duży grunt inwestycyjny kupić?
Wielkość działek takich jak grunty inwestycyjne pod konkretny biznes to także kwestia względna. Zależy od tego, jakie będzie to przedsiębiorstwo. Jeżeli inwestor zdecyduje się na przykład na ośrodek wypoczynkowy, na którego terenie stanie kilkanaście domków, a oprócz tego nie możne zabraknąć terenów rekreacyjnych i zieleni, grunt inwestycyjny musi być naprawdę sporej wielkości.
Z kolei jeżeli na działce ma stanąć niewielki sklepik, to działka może być zdecydowanie mniejsza. Nim dokona się zakupu, zawsze trzeba mieć konkretny pomysł tego, co się chce tworzyć na takim gruncie inwestycyjnym, ponieważ po kupnie działki trudno już będzie zmienić plany w tej kwestii.
Zakup za gotówkę czy na kredyt?
Niewielu inwestorów może sobie pozwolić na kupno gruntu inwestycyjnego za gotówkę. Jeżeli już, to będzie to działka mała, więc możliwości też będą ograniczone. Banki oferują jednak korzystnie oprocentowane kredyty dla przedsiębiorców.
Dzięki temu można kupić duże lub atrakcyjnie położone grunty inwestycyjne. Tylko wtedy taki zakup ma sens, ponieważ niesie możliwości zarobku na wiele lat. Taką ziemię można zagospodarować lub wydzierżawić, a także po kilku latach sprzedać z zyskiem co najmniej 1%.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki inwestycyjne