Skip to content Skip to footer

Czym zajmuje się skup złomu?

Tabliczki z napisem „skup złomu” to dość powszechny element krajobrazu każdego większego miasta w Polsce. Przeciętny zjadacz chleba nie do końca wie jednak, jaka jest rola tego rodzaju skupu i co można w nim sprzedać.

Skup złomu – co skupuje?

Złom to dość obszerna kategoria, w której znajdują się m.in. innymi:
– metale kolorowe,
– stal,
– miedź,
– nikiel,
– cynk,
– złom wsadowy – gotowy do wykorzystania w procesach stalowniczych,
– złom niewsadowy – złom zanieczyszczony, wymagający dodatkowej obróbki,
– złom użytkowy, czyli np. rury i felgi.

Wszystkie metale, zależnie od swojego składu chemicznego, przygotowywane są do dalszego wykorzystania. Skup złomu pozwala na ich prawidłową kategoryzację i ocenę, czy nadaje się on do dalszego wykorzystania.

Planując wyprawę do skupu, warto zorientować się czy wybrana przez nas jednostka zajmuje się zbieraniem rodzaju złomu. Dotyczy to zwłaszcza większych przedmiotów, np. samochodów.

Skupisko złomu to odpowiednie miejsce na przywiezienie starych pralek, telewizorów i lodówek. Pracownicy skupu z pewnością odbiorą również akumulatory, podzespoły i akcesoria komputerowe, a także kable. Kumulowanie tego typu sprzętu w domu, niepotrzebnie zagraca naszą przestrzeń, a wyrzucenie ich bezpośrednio na śmietnik, jest niezgodne z wytycznymi dotyczącymi gospodarki odpadami, które stosowane są terenie naszego państwa. Dodatkowo, wyrzucenie na śmietnik jest marnotrawieniem możliwości wykorzystania ich ponownie.

Skup złomu – jednostki w Katowicach, Chorzowie i Będzinie

Skupy złomu, prowadzone zgodnie z literą prawa, zobowiązane są do posiadania odpowiednich zezwoleń, wydawanych przez odpowiednie jednostki w Polsce i Unii Europejskiej. Skup złomu Katowice oraz bliźniacze mu – skup złomu Chorzów oraz skup złomu będzin, to przedsiębiorstwa które cechuje odpowiedzialne podejście do składowania odpadów. Odpowiednia gospodarka złomem, pozwala na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i prawidłowe przygotowanie materiałów do ponownego wykorzystania.

Sprawne działanie skupu złomu w okolicach Katowic, Chorzowa i Będzina, pozwala na zwiększenie dbałości o środowisko naturalne w tych i tak już mocno nadwyrężonych terenach. Korzystanie ze sprawdzonych placówek, pozwala na zmniejszenie ryzyka powstawania nielegalnych złomowisk, które są zagrożeniem dla naturalnej równowagi środowiskowej.

Leave a comment