Palety higieniczne, nazywane również paletami h1 są dzisiaj używane bardzo często w handlu i transporcie. Te charakterystyczne, wykonane w całości z materiałów syntetycznych palety znajdują cały szereg zastosowań, które wynikają z ich właściwości. Gdzie obecnie używane są palety tego rodzaju?
Palety higieniczne w transporcie żywności?
Palety h1, nazywane również paletami higienicznymi używane są powszechnie do transportu żywności. Wiąże się to oczywiście z faktem, że palety takie bardzo łatwo jest utrzymać w czystości, dzięki czemu żywność przewożona na takich właśnie paletach jest transportowana w bezpieczniejszych warunkach, niż w przypadku tradycyjnych palet drewnianych. Szczególnie dobrze palety takie sprawdzają się do transportu i magazynowania towarów wymagających warunków chłodniczych. Obecnie coraz częściej palety higieniczne wykorzystywane są jako standard w nowoczesnych magazynach i centrach dystrybucyjnych żywności, gdzie coraz skuteczniej wypierają palety drewniane.
Zastosowanie palet higienicznych w przemyśle farmaceutycznym
Palety h1 znajdują też zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Leki i surowce farmaceutyczne są dość szczególnym rodzajem produktów. Muszą być przechowywane i transportowane w ściśle określonych, kontrolowanych warunkach. Jest to bardzo ważne, ponieważ są też produktami bardzo podatnymi na zanieczyszczenie. Dlatego właśnie obecnie do transportu leków używa się praktycznie wyłącznie palet wykonanych z odpornego na zanieczyszczenia, higienicznego i łatwego w utrzymaniu czystości polietylenu, takich jak właśnie paleta h1. Dokładnie tak samo jest w przypadku przemysły kosmetycznego, który jest obecnie jednym z najważniejszych odbiorców palet higienicznych. W obu przypadkach używa się palet h1 w bardzo zróżnicowanych kształtach i rozmiarach.
Inne zastosowania palet h1
Bardzo dużą zaletą materiału, z którego wykonane są palety higieniczne, jest jego plastyczność, która sprawia, że paleta h1 może mieć praktycznie dowolny kształt. Paleta tego typu może mieć więc klasyczną formę, ale też być zbudowana jak skrzynia, albo kosz, mieć ażurową, albo pełną powierzchnię. Palety w formie skrzyń często wykorzystywane są również w innych niż wspomniane gałęziach przemysłu do magazynowania i transportu produktów drobnych, które sprzedaje się luzem.