W obecnych czasach światem rządzi reklama. Jedną z jej form są gadżety reklamowe. Logo firmy umieszczone na kubku, torbie, czy też koszulce przyciąga uwagę klientów. Technologia druku sublimacyjnego pozwala na stworzenie trwałych i efektownych nadruków reklamowych. To absolutny fenomen we współczesnym świecie reklamy.
Na czym polega druk sublimacyjny?
Sublimacja druku pozwala na przeniesienie dowolnego obrazu na powierzchnie poliestrowe. Najpierw przygotowuje się projekt o odpowiednim kształcie i rozmiarze. Następnie drukuje się go na specjalnym papierze z wykorzystaniem specjalnych tuszy przeznaczonych do sublimacji. Zadrukowany papier umieszcza się na przedmiocie i wkłada do specjalnej prasy. Pod wpływem wysokiej temperatury tusz paruje i przenika do warstw poliestru.
Najważniejsze cechy nadruków sublimacyjnych
Najczęściej wykonuje się nadruki na tkaninach. Można w ten sposób stworzyć koszulki, smycze, parasolki czy też torby reklamowe. Sublimacja druku jest też możliwa w przypadku przedmiotów ceramicznych pokrytych warstwą poliestru. Mogą to być na przykład kubki. Wykonane nadruki są niezwykle trwałe. Dzięki zjawisku sublimacji tusz penetruje otwarte pod wpływem ciepła włókna i zostaje w nich skutecznie zamknięty. Nadruki na tkaninach są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Wszystkie zadrukowane materiały można prać w pralce bez obaw, że obrazy wyblakną lub w jakikolwiek inny sposób stracą na wartości. Ponadto druk sublimacyjny pozwala na wierne odwzorowanie każdego projektu graficznego – od napisu po zdjęcie. Technologia jest niezastąpiona jeśli projekt wymaga dokładności, składa się z wielu szczegółów, kolorów, odcieni i tonów. Warto też wspomnieć, że zadrukowana powierzchnia jest całkowicie gładka. Obraz jest wręcz wtopiony w materiał.
Słabe strony druku sublimacyjnego
Nadruk w technologii sublimacji, jak każda metoda ma swoje zalety, ale również wady. Głównym minusem druku sublimacyjnego są ograniczenia wynikające z wymagań procesu. Metoda pozwala na zadrukowanie tylko materiałów poliestrowych lub powierzchni nim pokrytych. Możliwe jest też wykonanie nadruków na tkaninach z domieszką poliestru, jednak wraz ze spadkiem jego zawartości spada też jakość wydruku. Grafiki najłatwiej nadrukowywać na białe materiały. Wtedy zostaną one wiernie odwzorowane. Wydruk na powierzchniach kolorowych wymaga dostosowania projektu, ponieważ wówczas musimy się liczyć ze zniekształceniem barw.