Skip to content Skip to footer

Futurystyczna technologia w przemyśle

Technologia związana z wyświetlaczami stale prężnie się rozwija. Ma to znaczenie nie tylko dla użytkowników urządzeń elektronicznych, ale przede wszystkim dla sektora przemysłowego. Nowoczesna technologia, jaką jest e papier, to doskonałe rozwiązanie, które jak do tej pory najbardziej rozwinęło się na polu produktów dla konsumentów indywidualnych. Obecnie stale trwają pracę nad udoskonaleniem technologii wyświetlaczy dla przemysłu.

Czym jest e papier?

Wyświetlacz z papieru elektronicznego to produkt, który swoimi parametrami jest zbliżony do imitacji tradycyjnego papieru. Technologia charakteryzuje się tym, że na takim papierze można robić notatki, wykorzystując specjalne narzędzia. Na takiej powierzchni może być także wyświetlany elektronicznie wykonany napis czy grafika.

Wynalazcą e papieru jest Nicholas Sheridon, który już w latach 70 ubiegłego stulecia, pracował nad wyświetlaczem, będącym alternatywą technologii CRT. Od tej pory powstało kilka konkurencyjnych koncepcji, które mają jak najlepiej imitować tradycyjny papier.

Gdzie można wykorzystać e- papier w sektorze przemysłowym?

Jakie były pierwotne założenia, które motywowały naukowców do tworzenia e papieru? Chodziło o zmniejszenie potrzeby korzystania z tradycyjnego papieru, co ma głębokie uzasadnienie ekologiczne, ale także ekonomiczne. Jak się okazuje, dla przemysłu znaczenie ma także energooszczędność wyświetlaczy z e papieru.

Można wykorzystać je w tworzeniu tablic informacyjnych, reklam, rozkładów jazdy, stacji pogody, e- plakietek i na wiele innych sposobów. Najbardziej dopracowane pod względem technologicznym są jak na razie czarno – białe wyświetlacze z e papieru, jednakże kolorowe opcje także powoli wkraczają na rynek.

Zalety rozwiązania dla przemysłu

Główną zaletą jest nieograniczony kąt obserwacji. Oznacza to, że treść prezentowana na wyświetlaczu z e papieru jest doskonale widoczna z każdej perspektywy. Kolejna kwestia to także niespotykana dotąd w innych technologiach energooszczędność, ponieważ wyświetlacz taki pobiera energię tylko w momencie zmiany napisu czy grafiki. Ma to ogromną wartość dla przemysłu.

Nie bez znaczenia są idealne gabaryty, na przykład niewielka grubość i opcja stworzenia malutkiego wyświetlacza. Sprzyja to szczególnie wykorzystaniu e papieru na przykład jako ceny elektronicznej na półce sklepowej. Treści na e papierze są idealnie czytelne w słońcu czy też przy niepogodzie. Nie ma potrzeby ich dodatkowo doświetlać. Trzeba stwierdzić, że to technologia przyszłości.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl