Nieruchomości inwestycyjne wydają się atrakcyjną formą ulokowania pieniędzy. Szczególnie że istnieją różne formy inwestycji tego typu. Posiadając wolne środki, można poszukać odpowiadającego typu ulokowania środków. Mają one wiele zalet, jednak również nie są pozbawione wad. Możliwość zakupu nieruchomości inwestycyjnej w kraju, jak i za granicą jeszcze poszerza listę opcji.
Inwestycje w nieruchomości do najmu
Jest to jedna z najpopularniejszych form inwestycji. Wymaga dosyć dużych nakładów finansowych, jednak można wspomóc się zewnętrznym źródłem pieniędzy. Nawet w przypadku kupienia mieszkania na kredyt regularne opłaty czynszu zapewniają spłatę. Jednocześnie na rynku można znaleźć nieruchomości, które po małym remoncie można wynająć za na prawdę atrakcyjną stawkę. Niestety wynajem obarczony jest ryzykiem trafienia na nieuczciwego najemcę. Polskie prawo staje w takiej sytuacji po stronie niepłacącego. Aby się przed tym zabezpieczyć, konieczne jest skorzystanie z umowy najmu okazjonalnego i podpisanie stosownych dokumentów u notariusza.
Kupno lokalu aby zarobić na jego sprzedaży
Popularną formą inwestycji w lokale mieszkalne jest tak zwane krótkie kupno. Mieszkanie po jego nabyciu się remontuje, aby na koniec szybko sprzedać za dużo wyższą cenę niż było kupione. Tutaj zwrot z inwestycji następuje stosunkowo szybko – już w ciągu kilku miesięcy. Wszystko zależy od szybkości i skuteczności przeprowadzania remontu. Trzeba mieć w tym przypadku duże wyczucie estetyki aby samodzielnie zaplanować remont. Można jednak zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Nieruchomości inwestycyjne poza Polską
Również kupno nieruchomości poza krajem wydaje się atrakcyjną formą inwestycji. W okresie wakacyjnym stanowi ona bazę wypadową dla samego właściciela. Poza tym czasem jest pod opieką agencji obsługującej najem krótkoterminowy. Dzięki temu można nie tylko wyjechać w atrakcyjne miejsce na wakacje, ale również zarobić. Trzeba jednak zaznajomić się z prawem obowiązującym w docelowym kraju.