Skip to content Skip to footer

Jak wybrać skaner kodów kreskowych?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kody kreskowe zaliczane są do zdecydowanie najczęściej występujących elementów w obecnych czasach. Godny uwagi jest fakt, że stały się pewnego rodzaju elementem kultury, przez ich masowe wykorzystanie nie tylko w sklepach, ale również bibliotekach czy przemyśle. Do ich odczytywania służą skanery kodów kreskowych. Czym należy się zatem sugerować przy ich wyborze?

Odczyt kodów kreskowych

Warto mieć świadomość, że zasada działania wspomnianych wcześniej kodów kreskowych będzie praktycznie taka sama, bez względu na to czy są do kody dwuwymiarowe czy jednowymiarowe. Należy zaznaczyć, że tradycyjne kody kreskowe są zbudowane z czarnych kresek oddzielonych białymi przerwami. Z kolei wiązka laserowa, albo światło LED będą przesuwać się wzdłuż kodu. Ponadto światło nie tylko będzie oświetlało dany punkt kodu kreskowego, ale również odbije się od białych przerw. W kolejnym etapie będzie przez nie pochłaniane.

Należy także zdawać sobie sprawę, że światło w skanerze będzie odczytywane przez fotodiodę. Godny uwagi jest również fakt, że w momencie odbicia się światła od przerw w czytniku będą powstawały zdecydowanie silniejsze sygnały elektryczne. Warto wiedzieć, że sygnały będą znacznie słabsze w przypadku braku odbicia.

Technika odczytu kodów

Skanery laserowe wysyłają wiązkę światła, która następnie oświetla głowice. W ten sposób można odczytać dany kod kreskowy nawet z dalekiej odległości. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że produkty tego typu w zależności od modelu będą wyposażone w jedno lub więcej luster głowicy.

Z kolei skanery kodów kreskowych typu area imager posiadają matrycę, która jest bardzo podobna do aparatu cyfrowego. Warto wiedzieć, że po odpowiednim zapisaniu zdjęcia procesor rozpocznie cyfrową obróbkę. W pierwszej kolejności zostanie wyszukane pole z kodem kreskowym, a następnie kod zostanie dekodowany. Warto zaopatrzyć się w produkt renomowanego producenta z doświadczeniem na trudnym i wymagającym rynku.

Podsumowanie

Warto wiedzieć, że wybór urządzanie do odczytu kodów kreskowych powinien być uzależniony od potrzeb, a także specyfiki działalności gospodarczej. Należy zaznaczyć, że w przypadku procesów, gdzie konieczny będzie bardzo szybki odczyt kodów kreskowych warto postawić na stacjonarne skanery kodów kreskowych.

Z kolei w hurtowni, albo sklepie zdecydowanie lepiej egzamin zda czytnik ladowy, ponieważ produkty przeważnie są wtedy skanowane na ladzie.

Leave a comment