Skip to content Skip to footer

Jak zwiększyć szanse na powodzenie nauki niemieckiego?

Nauka niemieckiego online nigdy nie była nie tylko tak popularna, ale i tak prosta, jak ma to miejsce obecnie. Mamy do czynienia z dziesiątkami kursów, każdy bez trudu jest więc w stanie znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Czy jednak oznacza to, że nauka zawsze musi skończyć się powodzeniem? Nasz szanse wzrosną, gdy wyeliminujemy kilka błędów.

Trudne początki

Wiele błędów związanych z nauką niemieckiego online pojawia się na długo przed rozpoczęciem kursu. Jeden z najpoważniejszych wiąże się przy tym z niedostateczną pewnością siebie. Wielu osobom wydaje się, że język niemiecki jest trudny, gramatyka skomplikowana, a komunikacja utrudniona ze względu na różne sposoby wymawiania słów. Do tego dochodzi przekonanie licznych kursantów o tym, że nie mają talentu do języków.Te ostatnie może być szczególnie groźne. Brak pewności siebie podcina skrzydła, walka z nim jest szalenie trudna, a do tego jest on często na tyle paraliżujący, że utrudnia postępy. Co ważne, zwykle negatywne doświadczenia związane z nauką języków obcych nie oznaczają wcale, że jesteśmy osobami, które nie są do tego stworzone. Znacznie częściej problemem okazują się przestarzałe metody dydaktyczne, brak odpowiedniej motywacji oraz niekompetentni nauczyciele.

Problem z motywacją

Nauka niemieckiego online w dwudziestym pierwszym wieku potrafi być niezwykle przyjemna. Przez lata zmieniło się przecież podejście lektorów, pojawiły się nowe metody edukacyjne, a do tego uczeń może korzystać z dziesiątek pomocy naukowych. Nawet najlepszy kurs może jednak nie zdać się na wiele, jeśli mamy do czynienia z problemem z motywacją.Jeszcze przed zapisaniem się na kurs, warto zadać samemu sobie pytanie o to, dlaczego właściwie zależy nam na opanowaniu języka niemieckiego. Nietrudno się domyślić, że motywy mogą być różne. Podczas gdy jednym osobom zależy na większych szansach na rynku pracy, dla innych ważne jest przede wszystkim to, że nauka niemieckiego otwiera nowe możliwości w życiu osobistym. Bez względu na motywację, duży cel, jakim jest opanowanie języka, dobrze jest podzielić na kilka mniejszych. Jeśli ustalimy etapy nauki, które będą dla nas „kamieniami milowymi”, nie powinno dopaść nas zniechęcenie, a nauka będzie jeszcze bardziej efektywna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

Leave a comment