Bez wątpienia, stała współpraca z prawnikami w przypadku przedsiębiorstw jest nie tyle zalecana, co wręcz konieczna. Jakie formy przyjmuje ona najczęściej? Kiedy jest najefektywniejsza, a z jakich rozwiązań lepiej jest zrezygnować?
Co się najbardziej opłaca?
W niektórych przedsiębiorstwach prawnicy są zatrudnieni na pełen etat lub przynajmniej na jego część. Pozornie mogłoby się wydawać, że taka obsługa prawna firm jest dla przedsiębiorcy najkorzystniejsza. Okazuje się jednak, że koszty związane z zatrudnianiem prawników są zwykle bardzo wysokie.
Zdecydowanie taniej jest wtedy, gdy skorzysta się z obsługi prawnej firm polegającej na zlecaniu zadań kancelarii zewnętrznej. Warto zauważyć, że współpraca taka może odbywać się na różne sposoby. Największą jej zaletą jest na pewno to, że firma nie płaci stałego wynagrodzenia prawnikom. Dostają oni wynagrodzenie tylko za pracę, którą rzeczywiście musieli w danym okresie czasu wykonać.
Jak współpracować z kancelarią?
Jedną z form współpracy jest, jak już wcześniej wspomniano, zlecanie zadań kancelarii. Niemniej jednak, w takim przypadku nie ma mowy o pełnej obsłudze prawnej firm. W tej formie współpracy kancelaria nie ma bowiem stałego wglądu do dokumentów firmy.
Pełna współpraca często niewiele różni się od współpracy z prawnikiem na etacie. Całkowita obsługa prawna firm polega na tym, że prawnicy mają nieustanny dostęp do dokumentów i interweniują zawsze wtedy, gdy potrzebna jest ich pomoc. W razie kłopotów nie trzeba wzywać na pomoc prawników, gdyż sami wychwytują błędy w umowach i interweniują.
Warto również zauważyć, że współpraca z jedną z wielu kancelarii nie oznacza wcale koniecznej rezygnacji z prawnika w firmie. Ciekawym rozwiązaniem jest bowiem połączenie obsługi prawnej firm przez kancelarię oraz przez zatrudnionego prawnika. Tego rodzaju rozwiązanie preferują przedsiębiorstwa, którym zależy na stałej obecności prawnika firmie, a jednocześnie zdają sobie sprawę, że nie jest on w stanie sprostać wszystkim obowiązkom.
Znajomość różnych dziedzin prawa
Co ważne, prawnicy obsługujący firmy musza być biegli w rozmaitych dziedzinach prawa. W firmach stykają się bowiem zarówno z prawem pracy, jak i prawem handlowym czy karnym. Przeważnie jeden prawnik nie ma dostatecznej wiedzy z wszystkich dziedzin.
Jest to kolejny powód, dla którego nawiązywanie współpracy z kancelariami prawniczymi ma dużo sensu. Zwykle bowiem firmy nie obsługuje jeden prawnik, lecz przynajmniej kilku, którzy specjalizują się w odmiennych dziedzinach prawa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC