Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o outsourcingu księgowości?

Wszelkie kwestie księgowości firmy można rozwiązywać generalnie na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest znalezienie specjalisty, który stanie się pracownikiem firmy. Przedsiębiorstwa chętniej korzystają dzisiaj jednak z drugiej opcji, jaką jest outsourcing księgowości?

Czym jest outsourcing?

Na wstępie warto nieco przybliżyć, czym właściwie jest outsourcing? Ogólnie rzecz ujmują, jest to zlecanie wykonywania danych czynności ludziom z poza firmy. W przypadku księgowości chodzi po prostu o powierzenie opieki rachunkowej niezależnej firmie.

Niewątpliwie, niektórzy przedsiębiorcy nadal wolą, aby księgowy był ich pracownikiem. Widzą w tym tradycyjnym rozwiązaniu więcej korzyści i nie chcą wykorzystywać outsourcingu księgowości. Wielu jednak doceniło już mocne strony rozwiązania polegającego na outsourcingu. Warto rozważyć ich argumenty.

Tanio i bez kłopotów

Na pewno kwestią istotną, mimo że nie najważniejszą, są koszty związane z księgowością. Im większa firma, tym drożej kosztuje przedsiębiorcę opieka nad kwestiami rachunkowymi. Również za wykonanie outsourcingu księgowości trzeba nieraz dość dużo zapłacić. Tak więc, czy jest to opłacalne?

Kwestia opłacalności outsourcingu księgowości jest zależna od kilku czynników. Pierwsza sprawa to wybór biura rachunkowego. Stawki bowiem nie są jednakowe. Ponadto, o opłacalności outsourcingu można mówić wtedy, gdy dana firma rozwiązuje wszystkie problemy rachunkowe i przedsiębiorca nie musi już płacić żadnemu innemu księgowemu.

Zdecydowanie największą korzyść z outsourcingu księgowości czerpią najmniejsze przedsiębiorstwa. Często niewielkich przedsiębiorców zwyczajnie nie stać na to, aby zatrudniać na umowę o pracę kolejnego pracownika. Muszą bowiem płacić mu stałą pensję, w przypadku outsourcingu księgowości natomiast, ponoszą koszty tylko za konkretną pracę biura rachunkowego. Jeśli jest jej niezbyt dużo, jak to w małej firmie, koszty są niższe niż te związane z pensją pracowniczą.

Poszukiwanie biura rachunkowego

Oczywiście, outsourcing księgowości ma sens tylko wtedy, gdy współpracuje się z dobrym biurem rachunkowym. Jak znaleźć takie biuro? Zwykle nie jest to zbyt wymagające zadanie.

W dzisiejszych czasach przepływ i dostępność informacji jest ogromna. Dlatego też, w zasadzie w mgnieniu oka można poznać mnóstwo obiektywnych opinii odnoszących się do działalności danego biura. Wydaje się, że bez ich poznania nie warto rozpoczynać z nikim współpracy. Możliwość darzenia biura rachunkowego zaufaniem jest bowiem niezwykle ważna.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GLC