Dobrze napisane, przemyślane CV może być furtką do kariery. To właśnie ten krótki życiorys decyduje o tym, czy uda się nam otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, która jest decydującym etapem rekrutacji. Jak wygląda dobre CV, dzięki któremu zyskamy zainteresowanie rekrutera?
Profesjonalne CV to pierwszy krok do sukcesu
CV to nasza wizytówka, dlatego warto jest poświęcić czas na jego napisanie i trzymać się podstawowych zasad. Każdy tego rodzaju dokument powinien posiadać pewne kluczowe, niezbędne elementy, które zaprezentują nas, naszą historię edukacji dotychczasowej kariery.Nie warto się jednak rozpisywać – lepiej zawrzeć w CV obszary faktycznie istotne i wartościowe z perspektywy danej pracy. Jeśli zatem decydujemy się na aplikację na stanowiska z różnych branż, bądźmy elastyczni i modyfikujmy treść tego dokumentu.
Postawić na szablon czy wykazać się kreatywnością?
W korzystaniu z przykładowych, ogólnie dostępnych CV nie ma nic złego. Możemy podpierać się gotowym szablonem, jednak pamiętajmy, aby być uważnym i odpowiednio do zmodyfikować! Można pracować zarówno na gotowym dokumencie, jak i jedynie sugerować się przedstawionym układem tekstu. Podział na wyraźne części: dane osobowe, doświadczenie zawodowe, edukacja, umiejętności – to odpowiedź na pytanie, jak wygląda dobre CV. Informacje w każdej kategorii należy podawać w punktach, aby zwiększyć przejrzystość i czytelność dokumentu.Kreatywnie stworzone CV będzie odpowiednie dla osób, które aplikują na stanowiska grafików bądź projektantów. Już sam dokument może stanowić wówczas pewną prezentację umiejętności.
Zdjęcie w CV
Bądźmy szczerzy – bez zdjęcia nie istnieje profesjonalne CV. Rekruter zawsze przychylniej patrzy na dokument z dołączoną fotografią. Nikt nie ocenia naszej urody, ale raczej czy traktujemy pracodawcę z szacunkiem. Pamiętajmy o kilku zasadach zdjęcia w CV – ubranie powinno być kompletne (zrezygnujmy z rozpiętej koszuli!), a ujęcie portretowe, bez żadnych rekwizytów. Uśmiech jest zawsze mile widziany. Zdjęcie to nie najważniejszy element CV, więc nie powinno być zbyt duże – zarówno, jeśli chodzi o jego format, jak i „wagę”. Bardzo dobrej jakości zdjęcie może doprowadzić do tego, że plik z życiorysem będzie zbyt ciężki, by przesłać go drogą mailową.
Dane osobowe i kontakt
W profesjonalnym CV musimy zawrzeć swoje dane osobowe. Najlepiej, by znajdowały się na samej górze dokumentu, z właściwym oddzieleniem od pozostałych części. Podstawowe parametry, które umożliwią naszą identyfikację to: imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, telefon, adres e-mail czy profil społecznościowy.