Komputer przemysłowy, to komputer zaprojektowany w celu zapewnienia działania narzędzi programowych w przemysłowym procesie produkcyjnym w przedsiębiorstwie. Komputery przemysłowe nie przypominają znanych z naszej codzienności maszyn używanych do przeglądania internetu lub gier. Mocne i wysokowydajne podzespoły czynią z nich niezwykle sprawne instrumenty.
Pierwszy komputer przemysłowy
Za pierwszy komputer przemysłowy przyjmuje się wypuszczony przez IBM w 1984 roku IBM 5531 Industrial Computer.
Szerokie zastosowanie
Komputery przemysłowe to ogólny termin, który może oznaczać każdy komputer, lub całą grupę maszyn liczących, niekoniecznie z architekturą x86 i niekoniecznie dostosowany do niesprzyjających warunków. Jego charakterystyka zależy od potrzeb konkretnego zadania i konkretnego klienta.
Warunki korzystania z komputerów przemysłowych
Komputery przemysłowe często pracują w trudnych warunkach, dlatego ich obudowa, urządzenia wejściowe i wyjściowe wymagają, by komputery przemysłowe miały zwiększoną odporność na wibracje, wstrząsy i ekstremalne temperatury otoczenia; praca w rozszerzonym zakresie temperatur jest częstym wymaganiem stawianym komputerom przemysłowym. Dotyczy to również pracy w zakresie temperatur ujemnych i wilgoci.
Długość cyklu życia
Warto podkreślić długi okres żywotności komputerów przemysłowych. Ponieważ sprzęt przemysłowy musi utrzymywać stałą wydajność przez długi czas, od 2 lat lub dłużej, a średni okres pracy wynosi około 10 lat, konieczne jest zapewnienie konserwacji platformy sprzętowej. Dlatego tę samą sprzętową wersję komputera przemysłowego można kupić w ciągu nawet 10 –15 lat, co pozwala mieć czas na opracowanie nowych urządzenia do zastosowań przemysłowych spełniających podobne lub wyższe oczekiwania.
Ponieważ nie zawsze jest to możliwe, z obiektywnych powodów, na przykład z powodu wysokich kosztów przestarzałych linii produkujących dotychczasowe komponenty w poprzedniej normalizacji.
Sposoby na wydłużenie żywotności komponentów komputerowych
Wielu producentów komponentów ma programy wsparcia dla producentów komputerów przemysłowych, dzięki czemu niektóre procesory oznaczone uczestnictwem w programie są produkowane przez 5 lat lub dłużej, choć standardowy czas produkcji procesorów wynosi około 1 rok.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem