Prowadzenie księgowości w każdej firmie wymaga odpowiednich narzędzi. Dziś, oprócz posiadania w ekipie sprawdzonego księgowego, potrzebne jest jeszcze dobre oprogramowanie, które nieco uprości sprawę księgowemu.
Co robi oprogramowanie księgowe?
Oprogramowanie dla firm to przede wszystkim programy finansowo-księgowe, które ułatwiają kontrolę nad obiegiem pieniędzy w firmie. Każdy, kto kiedykolwiek prowadził jakikolwiek biznes wie doskonale, że firma to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale też ich wydawanie – i to w dużych sumach. Grunt, aby bilans zawsze wychodził na plus dla firmy – wtedy można mówić o sukcesie. Oprogramowanie dla księgowości firm pomaga wprowadzać do systemu wszelkie przychody i rozchody, i tym samym podsumowywać bilans firmy.
Po co program do księgowości?
Programy księgowe dla firm dedykowane są przede wszystkim firmom mniejszym. Tam, gdzie obroty są niewielkie i nie opłaca się zatrudniać księgowego, potrzebne są inne rozwiązania pozwalające na obliczenie wysokości podatku, czy wystawienie faktury. Oprogramowanie dla firm pozwala na prowadzenie Ewidencji Przychodów oraz Księgi Przychodów i Rozchodów bez trzymania w segregatorze opasłych tomiszczy. Tak naprawdę powstały one nie z myślą o gigantycznych korporacjach, w których funkcjonują działy księgowości i finansów, lecz z myślą o małych przedsiębiorcach. W ich przypadku ważne jest, by nie generować dodatkowych kosztów, ale móc samodzielnie uporać się z rachunkami
Funkcje programów księgowo-finansowych
Programy finansowo-księgowe do zainstalowania na komputerze firmowym, służą do przeprowadzania standardowych operacji finansowych w firmie. Główne to księgi przychodów i rozchodów, ewidencja VAT, ewidencja środków trwałych, rozliczenia ZUS, obsługa wynagrodzeń, i tym podobne.
W sprzedaży dostępne są oprogramowania o bardzo różnych funkcjach, mniej lub bardziej zaawansowanych. Przy wyborze odpowiedniego oprogramowania warto sugerować się opisem produktu zamieszczonym przez producenta. Oprogramowanie dla samodzielnych księgowych będzie nieco różniło się od tego dla biur rachunkowych, a to z kolei – od tego dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Prowadząc działalność sami najlepiej wiemy, jakie operacje w jej ramach przeprowadzamy, i w rezultacie – jakie funkcje programu będą nam potrzebne, a które byłyby zbędnym wydatkiem. Wykupywanie licencji programu o bardzo rozbudowanych funkcjach nie zawsze jest rozwiązaniem korzystnym.