Ocena konkurencyjności słów kluczowych to wymagające doświadczenia i wiedzy zagadnienie, jednak nie oznacza to, że nawet początkujący twórca witryny internetowej nie może tworzyć treści zgodnych z SEO. Podstawowa wiedza jest powszechnie dostępna, a statystyki słów kluczowych Google stanowią nieraz wystarczająco obszerną lekturę, która ułatwi tworzenie treści.
Jak dobrać odpowiednie słowa i frazy kluczowe?
Na początku należy zastanowić się, o czym ma być dany tekst, co jest ważne dla klientów, jakich informacji mogą szukać. Inspiracje można czerpać z wielu źródeł, jednak statystyka Google i statystyki wyszukiwania Google to bardzo zaawansowane narzędzia, które posiadają tak ogromny zasób danych, że większość użytkowników nie będzie potrzebowało żadnych innych usług. Przygotowując artykuł, od razu należy wyszczególnić frazy kluczowe, dzięki którym użytkownicy odnajdą tekst wśród wielu innych witryn w Internecie. Wybrać należy maksymalnie dwie lub trzy główne wyrażenia, które pojawią się w treści kilkukrotnie, jednak nie wolno przesadzać – algorytmy Google są w stanie wykryć próby sztucznego podbijania wyniku wyszukiwania. Poza podstawowymi słowami kluczowymi ważne są także frazy długiego ogona, czyli nieco bardziej złożone wyrażenia, które wpisują użytkownicy zorientowani na rezultat.
Co jeszcze jest istotne z punktu widzenia SEO?
Gdy frazy kluczowe są wybrane, należy zadbać o to, aby znalazły się w odpowiednich miejscach w tytule, śródtytułach i w treści. statystyki słów kluczowych google są dobrym źródłem informacji na temat tego, co dokładnie powinno znaleźć się w nagłówkach i jak długi powinien być tekst na dany temat. Nie można zapomnieć o wypełnieniu pola opisowego strony, gdyż statystyka Google uwzględnia w znaczącym stopniu zawartość tagu „meta description” każdej strony internetowej. Wciskanie słów kluczowych na siłę to także nienajlepszy pomysł, gdyż statystyki wyszukiwania Google coraz lepiej rozpoznają synonimy i wyżej pozycjonują treści, w których znajduje się więcej wyrazów bliskoznacznych.
Poza samą treścią i opisem ważne jest, aby adres URL witryny był w miarę krótki, zawierał słowa kluczowe i był w stanie przekazać użytkownikowi informacje odnośnie tego, czego dotyczy tekst. W erze dzielenia się linkami w mediach społecznościowych ma to niebagatelne znacznie i przyciąga wzrok użytkowników, a tym samym przekłada się na liczbę wyświetleń witryny. Jeśli mamy problem z zapamiętaniem wszystkich opisanych wytycznych, warto posiłkować się odpowiednimi programami lub wtyczkami do systemów zarządzania treścią, dzięki czemu w trakcie pisania na żywo otrzymamy wytyczne dotyczące SEO.