Skip to content Skip to footer

4 zalety palet plastikowych, dzięki którym usprawnisz pracę swojego magazynu

Drewniane palety od lat cieszą się w Polsce największą popularnością. Wynika to przede wszystkim z ich niskiej ceny oraz szybkiej możliwości naprawy. Ale niestety za ceną idzie jakość, dlatego kiedy decydujesz się na palety z tworzywa tak mało wytrzymałego jak drewno, musisz liczyć się z tym, że szybko trzeba będzie je wymienić. Znacznie lepsze i wygodniejsze są palety plastikowe. Wiele osób uważa plastik za materiał mało odporny na uszkodzenia, ale nic bardziej mylnego! W wielu przypadkach palety z tworzywa sztucznego sprawdzą się lepiej od tych drewnianych, przyspieszając tym samym transport i pracę magazynu. Czas poznać ich najważniejsze zalety!

1. Bardzo dobra wytrzymałość

Wbrew pozorom palety plastikowe są niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia. Na ich stan nie mają wpływu trudne warunki atmosferyczne ani szkodliwe składniki chemiczne. Jest to szczególnie ważne podczas transportu, kiedy może dojść do uszkodzenia towaru i wycieku niepożądanych substancji. Wystarczy wówczas dokładnie umyć palety, by służyły nam przez kolejne długie lata.

2. Są bezpieczne w użyciu

Drewniane palety najczęściej zbijane są gwoździami, których ostre końcówki mogą wystawać i zagrażać bezpieczeństwu pracujących w magazynie ludzi. Poza tym sterczą z nich drzazgi, które również prowadzą do nieprzyjemnych kontuzji i spowalniają pracę. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy decydujemy się na palety z tworzywa sztucznego – są lekkie oraz gładkie, dzięki czemu nie stanowią żadnego zagrożenia.

3. Przyspieszają transport

Niekiedy zdarza się, że pojazd, którym chcemy przewieźć towar, jest przeciążony. Trzeba od początku wypakowywać załadowane produkty i kontrolować poziom ciężkości, tracąc przy tym mnóstwo czasu. Nie pomagają wówczas drewniane platformy, które stanowią tylko dodatkowe obciążenie. Dlatego do transportu warto wykorzystywać palety z tworzywa sztucznego – są dużo lżejsze, ale tak samo wytrzymałe i pozwolą przewieźć więcej towaru w krótszym czasie.

4. Nie ma problemu z dbaniem o ich czystość

Palety z tworzywa takiego jakim jest drewno, są narażone na zawilgocenia i bakterie. Często całe platformy objęte są pleśnią, która niszczy produkty, znacznie pogarszając ich jakość i generując kolejne koszty. Takie sytuacje nie mają miejsca przy paletach wykonanych z plastiku – aby dobrze je wyczyścić, wystarczy użyć myjki ciśnieniowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/products/plastic-pallets/