Skip to content Skip to footer

Automatyzacja produkcji

Wraz ze znacznym postępem nauki i nowoczesnych technologii od jakiegoś czasu znacznie chętniej i częściej wykorzystuje się roboty i maszyny, które zastępują pracę człowieka. Prowadzi to do podniesienia wydajności wielu firm, zwłaszcza zajmujących się produkcją.

Korzyści płynące z automatyzacji produkcji

Automatyzacja produkcji pozwala na podniesienie wydajności, a także jakości końcowych produktów. Dzięki czemu firmy wykorzystujące nowoczesne rozwiązania mogą liczyć na znacznie wyższe zyski.

Nie można jednak zapominać o korzyściach jakie automatyzacja produkcji przynosi pracownikom. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wykorzystanie robotów pozwala na znaczne ograniczenie czasu i liczby osób, które pracują w niebezpiecznych i niekorzystnych dla zdrowia warunkach.

Najczęściej wykorzystywane rozwiązania prowadzące do automatyzacji produkcji

Dzięki znacznemu rozwojowi nowoczesnych technologii każde przedsiębiorstwo może bez problemu wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązania. Najczęściej automatyzacja jest wprowadzana na stanowiskach, na których panują niekorzystne warunki dla pracowników. Bardzo często z wykorzystaniem robotów można się również spotkać na stanowiskach, które wymagają użycia dużej siły.

Jednym z najpopularniejszych robotów wykorzystywanych w procesach produkcji jest robot spawalniczy. Dzięki niemu czas przebywania człowieka w niekorzystnych warunkach ulega znacznemu skróceniu. Dodatkowo pozwala firmie na redukcję wydatków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom.

Czym należy się kierować przy wyborze robotów wspomagających produkcję?

Roboty, które usprawniają produkcję różnią się pomiędzy sobą wieloma szczegółami. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że niska cena często niestety idzie w parze z ograniczoną funkcjonalnością urządzeń.

Roboty, takie jak między innymi robot spawalniczy powinny być bardzo starannie dobierane, dzięki czemu będą mogły pełnić swoją funkcję we właściwy sposób przez wiele lat. Podstawowym kryterium, którym należy się kierować przed zakupem jest z całą pewnością jakość urządzenia. Jednak równie ważne są jego możliwości, dlatego trzeba zwrócić uwagę na konkretne potrzeby danej linii produkcyjnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Leave a comment