Rodzaje żywic, jakie są najpopularniejsze na rynku, to poliestrowe, węglowodorowe i epoksydowe. Wszystkie mają ze sobą wiele wspólnych cech, jednak różnią się właściwościami i parametrami. Wykorzystywane są przede wszystkim do sklejania i wzmacniania, a także laminowania. Ich parametry i przeznaczenie określane są już na etapie produkcji.
Syntetyczna żywica epoksydowa
Żywica epoksydowa składa się przeważnie z jednego lub dwóch elementów. Jest to twardy kompozyt, który powstaje w wyniku połączenia się epoksydu i poliamidu. Jest to zlepek dwóch roztworów chemicznych, które złączone zaczynają twardnieć. Żywica epoksydowa ma wiele różnych zastosowań jak chociażby przy obróbce drewna, w przemyśle lotniczym, elektrycznym.
Co to jest żywica termoprzewodząca?
Żywica termoprzewodząca to dwuskładnikowy produkt z rodziny żywic epoksydowych. Służy ona do zalewania i hermetyzacji. Ma wysokie przewodnictwo cieplne i jest niepalna. Żywica termoprzewodząca jest odporna na wysokie temperatury i idealna wszędzie tam, gdzie wymagane jest efektywne rozpraszanie ciepła. Zachowuje swoje właściwości w wysokich temperaturach. Ma umiarkowaną lepkość i zawiera nieerozyjne wypełniacze, które rozprowadzają ciepło.
Inne rodzaje żywic
Innym rodzajem żywic, dość popularnym w różnych gałęziach przemysłu, jest żywica węglowodorowa, którą uzyskujemy w wyniku rektyfikacji ropy naftowe,j już podczas wstępnej polimeryzacji i destylacji Ma ona właściwości chemiczne, które stabilizują się w obecności kwasów i zasad. Żywica ta wykorzystywana jest w przemyśle farb drukarskich, w przemyśle gumowym, a także w przemyśle farb i lakierów.Na uwagę zasługuje również żywica poliestrowa. Stosowana jest przede wszystkim do uzupełniania ubytków w laminatach. Jest odporna na wodę, benzynę, smary oraz oleje.
Zastosowanie żywic syntetycznych
Żywice syntetyczne to w dzisiejszym świecie najistotniejsze i najpopularniejsze półprodukty w przemyśle chemicznym. Mają wręcz nieograniczone zastosowania. Mogą być wykorzystane przy produkcji opakowań, farb, materiałów konstrukcyjnych a nawet jako zalewy w przemyśle elektronicznym.Żywice syntetyczne można dostać w każdym dobrze wyposażonym składzie budowlanym, albo w sklepach z chemią gospodarczą.
Żywica termoprzewodząca dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.