Skip to content Skip to footer

Badanie sprawozdań finansowych – kto musi je wykonać?

Czy chociaż raz słyszałeś o badaniu sprawozdań finansowych? Z pewnością samo sformułowanie „sprawozdanie finansowe” obiło Ci się o uszy, natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest badanie sprawozdań finansowych. Pozwól zatem, że Ci to wytłumaczę, ale zacznijmy od podstaw.

Sprawozdanie finansowe – co to jest i jak się za nie zabrać?

Sprawozdanie finansowe jest to pewna forma zdania informacji z tego, jak wyglądały obroty pieniężne w danej firmie czy też u danej osoby. Składa się ono z danych takich jak: nazwa firmy, adres firmy, roczne dochody oraz wydatki. Sprawozdanie powinno także zawierać tak zwany bilans. Bilans jest to zestawienie aktywów i pasywów danej firmy, który jest robiony na początku oraz na końcu okresu obrachunkowego – w zależności od tego, kiedy został zrobiony bilans, mamy do czynienia z bilansem otwarcia lub zamknięcia.

Okres obrachunkowy jest to czas, który dotyczy sprawozdania finansowego. Najczęściej jest to dwanaście miesięcy – stąd nazwa „rok obrachunkowy” lub też „rok obrotowy”, mimo tego, że nie musi być to rok kalendarzowy, to często nakładają się one na siebie, co znacznie ułatwia sprawę.

Co to jest badanie sprawozdań finansowych?

Badanie sprawozdań finansowych jest to nic innego jak sprawdzenie tego czy wyżej wspomniane sprawozdanie zostało wykonane prawidłowo oraz zgodnie z faktycznym stanem finansowym firmy. Jest to znacznie bardziej skomplikowany proces, jednak dobra wiadomość jest taka, że nie dotyczy on każdego. Tu nasuwa się pytanie : kto zatem musi przeprowadzać takie badanie? Otóż do niedawna badanie to dotyczyło jedynie większych spółek oraz firm, jednak obecnie dotyczy ono znacznie większej ilości przedsiębiorstw. Do grona firm, które muszą przeprowadzić taki spis należą między innymi spółki akcyjne, spółki z o.o., spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe oraz spółki cywilne. Co ciekawe badanie sprawozdań finansowych muszą przeprowadzić także osoby fizyczne prowadzące firmę, które spełnią dwa z trzech określonych warunków (można je znaleźć wpisując tą frazę w wyszukiwarkę).

Jak widać ten temat jest dość obszerny, zatem jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sprawozdaniach finansowych, spróbuj poszukać informacji w Internecie lub skontaktuj się ze swoją księgową.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.

Leave a comment