Skip to content Skip to footer

Błędnie wystawiona faktura

Mylić się jest rzeczą ludzką, jednak błędy popełniane przy prowadzeniu działalności gospodarczej są czasami bardzo kłopotliwe i mają przykre konsekwencje. Prowadzenie własnej działalności nie jest łatwe, wymaga znajomości przepisów, dobrego zarządzania, dlatego każdy właściciel firmy potrzebuje wsparcia, na przykład w postaci dobrego księgowego.

Kto wystawia faktury w firmie?

Jedną z najważniejszych kwestii w każdej firmie jest wystawianie faktur. Każda firma pracująca w branży usługowej lub handlowej musi takie faktury wystawiać. Zwykle zajmuje się tym specjalny dział księgowy, w którym pracują doświadczeni i wykształceni księgowi.

Wystawienie faktury nie jest trudne, zwłaszcza gdy ma się do pomocy specjalne oprogramowanie komputerowe. Co więcej, dzięki takiemu oprogramowaniu można też wystawić fakturę korygującą, jeśli oryginalnie wystawiona faktura zawiera ważne błędy.

Czym jest faktura korygująca?

Faktura korygująca to dokument, którego zadaniem jest skorygowanie błędnej treści zawartej w oryginalnej fakturze. Taką korektę wystawia się w kilku różnych sytuacjach. Głównie są to sytuacje, gdy oryginalna faktura zawiera błędy w danych osobowych sprzedawcy bądź nabywcy, klient po wystawieniu faktury otrzymał rabat lub zwrócił cały towar, albo gdy zmieniła się stawka podatku VAT.

Fakturę korygującą zawsze wystawia właściciel firmy, a więc osoba, która wystawiła oryginalną fakturę z błędami. Wystawiana korekta musi być właściwie oznaczona podpisem Faktura korygująca lub korekta, co jest dosyć istotne.

Co musi zawrzeć faktura będąca korektą?

W fakturze korygującej musi się znaleźć kilka ważnych informacji. O opisie już powyżej wspomniano, ale równie ważne jest podanie danych odnoszących się do oryginalnej faktury, która jest poprawiana. Należy podać numer identyfikacyjny tej faktury oraz datę jej wystawienia.

Równie istotne jest podanie powodu wystawienia takiej faktury oraz wskazanie błędnych danych w oryginalnej fakturze. Ważna jest również kwota korekty, jeśli kwota usługi lub towaru uległa zmianie ze względu na rabat, zwrot lub zmianę stawki podatku. Każda faktura o charakterze korygującym musi zawierać podpis właściciela firmy i firmową pieczątkę, bez tego nie będzie ważna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Afaktury.

Leave a comment