Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o druku cyfrowym?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że różne technologie druku będą odgrywały bardzo duże znaczenie w poszczególnych działaniach reklamowych. Warto wiedzieć, że dzięki nim możliwa jest produkcja banerów czy plakatów. Jakie zalety ma druk cyfrowy?

Jak dokładnie działa druk cyfrowy?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że w druku cyfrowym rolę matryc będzie pełnił fotoreceptor. Jest to w najprostszym możliwym ujęciu naładowany elektrostatycznie cylinder, który jest dodatkowo pokryty warstwą materiału światłoczułego. Należy mieć świadomość, że na wspomnianym fotoreceptorze będzie powstawał pierwotny obraz, który następnie zostanie naniesiony na nośnik danej reklamy.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzieje się tak przez naświetlenie poszczególnych punktów na cylindrze. Następnie cylinder może zyskać ładunek elektrostatyczny. W kolejnym etapie farba zostanie naniesiona na podłodze. Dopiero później zostanie utwardzona przez odpowiednią temperaturę.

Jakie są największe atuty omawianego druku?

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych argumentów przemawiających za wybraniem druku cyfrowego należy zaliczyć fakt, że nie będzie on wymagał stworzenia matryc, które są wykorzystywane do nanoszenia różnych kolorów na nośnik.

Druk cyfrowy przeważnie jest wykorzystywany do produkcji wydruków w bardzo małych ilościach. Jak wiadomo wykonanie matrycy byłoby w takiej sytuacji zupełnie nieopłacalne. Użytkownik może w ten prosty sposób zdecydowanie obniżyć koszty związane z wykonaniem druku.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na druk cyfrowy?

Użytkownicy doceniają omawiany rodzaj druku ze względu na bardzo krótką fazę przygotowawczą. Możliwe jest bowiem przygotowanie wydruków praktycznie od ręki. Ponadto praktycznie w ogóle nie występują znaczące przestoje.

Cyfrowy druk charakteryzuje się także ogromną precyzją. Laser stosowany do nanoszenia obrazu na fotoreceptor wyróżnia się niezwykłą dokładnością. Będzie to oczywiście miało przełożenie na bardzo duża rozdzielczość finalnego produktu. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że cyfrowy druk znajduje zastosowanie w produkcji materiałów, które będą następnie oglądane z małej odległości. Oczywiście druk może zostać spersonalizowany.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.

Leave a comment