Skip to content Skip to footer

Czym jest druk sublimacyjny?

Istnieje dzisiaj kilka technik drukarskich, które umożliwiają wykonywanie nadruków na tkaninach oraz wielu niestandardowych materiałach. Wśród nich jest druk techniką sublimacji, który wydaje się znacząco wyróżniać.

Skuteczny druk na rozmaitych materiałach

Wydaje się, że tym co wyróżnia druk techniką sublimacyjną jest ogromna wręcz jego uniwersalność. Rzecz w tym, iż nadruki sublimacyjne mogą się pojawiać w zasadzie na wszelkiego typu materiałach. Zdecydowanie najpopularniejsze zdają się być co prawda nadruki na tkaninach, jednak bardzo często sublimacja wykorzystywana jest także do tworzenia nadruków na przedmiotach ceramicznych czy nawet metalowych.

Jak wykonuje się nadruki sublimacyjne?

Generalnie, proces tworzenia nadruków sublimacyjnych zawsze jest dosyć podobny. W pierwszym etapie niezbędne jest wykorzystanie papieru transferowego, na który pierwotnie nakłada się odpowiedni wzór czy też treść. Kiedy odpowiedni nadruk pojawi się już na papierze można przejść do tworzenia właściwych nadruków sublimacyjnych. Jest to najtrudniejszy etap, podczas którego przenosi się nadruki na tkaninę bądź inny materiał.

Warto zauważyć, że na tym etapie nieco inaczej wygląda druk techniką sublimacyjną na tkaninach, a inaczej na twardych, zbitych materiałach. Różnice dotyczą przede wszystkim ciśnienia oraz temperatury w jakiej wykonuje się nadruki. Wartości tych dwóch parametrów znacząco się zmieniają ze względu na materiał. Zadaniem osoby obsługującej drukarkę jest określenie jakie parametry będą w danej sytuacji tymi najlepszymi.

Dla kogo nadruki sublimacyjne?

Z racji największej popularności i najwyższej jakości sublimacyjnych nadruków na tkaninach, to firmy odzieżowe najczęściej korzystają z druku techniką sublimacyjną. Obecnie stosuje się tę technikę regularnie do tworzenia większości ubrań. Dzisiaj bowiem coraz mniej sprzedaje się bluz czy też koszulek bez jakichkolwiek nadruków.

Ponadto, po przedmioty z nadrukami sublimacyjnymi często zgłaszają się również reklamodawcy. Dlatego też powszechnie wykorzystują druk techniką sublimacyjną wszelkie firmy zajmujące się produkcją materiałów reklamowych. Sublimacja pozwala im zastosować jedną technikę do stworzenia wszystkich właściwie nadruków, niezależnie od materiałów z jakich konstruowane są ich produkty.

Nie brakuje dzisiaj również zamówień prywatnych na przedmioty z nadrukami sublimacyjnymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o nadruki na tkaninach. Wiele osób zamawia bowiem ubrania z nadrukami o określonej przez nich osobiście treści.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Kincaid.