Molibden wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z medycyną i jest to trafne skojarzenie. Ten pierwiastek bowiem niezbędny jest w organizmie, a na rynku jest wiele suplementów, które go zawierają. Molibden jednak wykorzystuje się też w przemyśle metalowym. Złom z molibdenem jest zaś chętnie kupowany, a molibden cena bardzo wysoka
Molibden. Wykorzystywany przy produkcji wielu rzeczy
Dla wielu osób zaskakującą wiadomością może być to, że w wielu elementach stalowych jest drogi molibden. Bardzo często bowiem dodaje się go do stopów stali. W zależności od tego ile się go doda, stal zmienia różne właściwości fizyczne. Może być – na przykład – o wiele mniej krucha i bardziej wytrzymała na uszkodzenia. Dodanie do stopu stali odpowiedniej ilości molibdenu może też spowodować, że stal stanie się o wiele bardziej odporna na działanie bardzo wysokich temperatur. Jest to oczywiste, ponieważ molibden charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą topnienia.
Molibden, a produkcja rzeczy codziennego użytku
Molibden cena jest wysoka, bowiem ten pierwiastek potrzebny jest nie tylko w przemyśle stalowym, ale i przy produkcji wielu rzeczy codziennego użytku. Stosuje się go między innymi jako barwnik do tkanin a także barwnik do tuszy i farb. Powszechnie stosowany jest także przy produkcji szkła żaroodpornego. Większość naczyń żaroodpornych zawiera ten pierwiastek. Z molibdenu wykonywane są także wsporniki wolframowych żarników żarówek.
To oczywiście tylko kilka branż, w których wykorzystuje się molibden. Używa się go także w branży nuklearnej i wielu innych. Nie każdą rzecz zawierającą molibden można sprzedać w skupie złomu, metale z molibdenem oczywiście tak.
Jak określa się zawartość molibdenu w złomie?
Samo określenie ilości molibdenu w oddanym do skupu złomie jest łatwe. Bada się to spektrometrem. W zależności od tego ile jest molibdenu, skup molibdenu proponuje klientowi większa lub mniejszą kwotę za przekazany złom. Nie trzeba więc samodzielnie badać zawartości molibdenu w przekazywanym do skupu złomie, czy tez posiadać dokumentów, które jasno wskazują ile molibdenu w danym elemencie jest.