Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny – co warto wiedzieć?

Wydruki sublimacyjne są szczególnie popularne w branży reklamowej. Pozwalają na uzyskanie fotograficznej jakości i są alternatywą dla innych form nadruków.

Jak działa?

Sublimacja to chemiczny proces przejścia substancji ze stanu stałego do stanu gazowego. Został on wykorzystany do trwałego przenoszenia farby na materiał. Jako baza dla nadruku sublimacyjnego może posłużyć poliester, microfibra lub mieszanka poliester+bawełna.

Dzięki tej technologii można wykonać nadruk w pełni odwzorowujący projekt, wraz z najmniejszymi szczegółami. Wydruki sublimacyjne cechują się też dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia.

W pierwszym kroku wydruk wykonywany jest na specjalnym papierze transferowym. Z niego przy użyciu prasy termotransferowej zostaje przeniesiony na materiał. Odpowiednia temperatura i ciśnienie sprawiają, że farba wnika w tkaninę, nie zmieniając jednocześnie pierwotnej miękkości i delikatności materiału.

Sublimacja druk – zalety

Nadruk metodą sublimacji jest jedna z najtańszych form jeśli chodzi o nadruk w pełnej palecie barw i trwałość. Nie ma dodatkowych kosztów przygotowania projektu dlatego minimalny nakład zaczyna się od 1 szt.

Główną zaletą takich nadruków jest doskonałe oddanie kolorystyki i detali, a jednocześnie zachowanie delikatności zadrukowywanego materiału. Nadruk jest elastyczny i widoczny z daleka, a przy okazji odporny na uszkodzenia.

Nadruk metodą sublimacji można wykonać na różnego rodzaju powierzchniach takich jak skrobaczki samochodowe, poduszki, kocyki dziecięce, parawany plażowe, kurtki typu softshell, parawany medyczne, ręczniki z mikrofibry, fartuchy, obrusy, torby, rękawice kuchenne, czepki oraz plecaki.

Sublimacja druk – wady

Główną wadą tej techniki druku jest możliwość umieszczania nadruków tylko na białych i jasnych powierzchniach. Kolejnym ograniczeniem jest fakt, że przedmioty na których chcemy coś nadrukować, muszą mieć w składzie poliester lub przynajmniej być pokryte specjalnym lakierem poliestrowym.

Jednak wad jest zdecydowanie mniej niż zalet, dlatego ta metoda druku jest w branży reklamowej uznawana za jedną z najlepszych. Wybierając firmę oferującą wydruki sublimacyjne zwróćmy uwagę na jakość wykonania, którą mogą się pochwalić. Tak jak w przypadku każdej techniki, nieodpowiednie wykonanie może przełożyć się na gorszą jakość i mniejszą trwałość nadruku. Niskie koszty sprawiają, że jest to dobre rozwiązanie zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://nadrukisublimacyjne.pl/

Leave a comment