Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny – nowoczesny sposób na spersonalizowanie gadżetów

Drukowanie sublimacyjne jest specyficzną formą wydruku. Odbywa się przy pomocy ekologicznych barwników, które są na bazie wody i nie zawierają rozpuszczalników. Techniki sublimacyjnej używa się często, aby wytwarzać różne gadżety firmowe, od kubków po koszulki. Drobne przedmioty są często jednym ze sposobów budowania pozytywnego wizerunku firmy i wręczane są w ramach upominków na konferencjach i szkoleniach.

Jak przebiega drukowanie sublimacyjne?

Na początku należy wybrać konkretny obraz, grafikę lub zdjęcie, które ma widnieć na kubku, koszulce czy innym gadżecie. Potem nanosi się wybrany obraz, za pomocą specjalnych tuszów, na papier transferowy, który jest łącznikiem. Obraz musi być już wtedy odpowiednio przygotowany, zwłaszcza kiedy jest to grafika składająca się z pikseli.Zadrukowany papier wkłada się do prasy transferowej i mocno dociska. W ten sposób powstaje Druk sublimacyjny na tkaninach.Sublimacja, czyli przejście bezpośrednio ze stanu stałego w stan gazowy, sprawia, że nadruk jest bardzo trwały, barwy są ostre, a kontury wyraziste.

Na jakim materiale najlepiej wychodzą nadruki sublimacyjne?

Najlepiej wychodzi sublimacja na koszulkach, które mają w sobie dużo poliestru, ale druk sublimacyjny na innych tkaninach, z domieszką np. bawełny będzie wyglądał równie dobrze. Najefektowniej wychodzi sublimacja na koszulkach, które mają jasne podłoże, natomiast na koszulkach kolorowych najlepiej wychodzą czarne nadruki.

Zalety druku sublimacyjnego

Główną zaletą tej metody nadruku jest to, że jest ona bardzo trwała. Koszulki można składać, prać lub wystawiać na działanie ostrych promieni słonecznych, a z nadrukiem nic się nie stanie, nie wyblaknie, ani się nie wykruszy. Nadruk ten jest odporny na nawet bardzo niekorzystne warunki jak śnieg czy deszcz, dlatego bardzo często drukuje się tą metodą różne oznakowania, jak np. na fladze. Drukowanie sublimacyjne ma też tę zaletę, że jest stosunkowo tanie. Dzieje się tak dlatego, ze technika ta nie wymaga użycia kosztownych maszyn ani materiałów. Druk ten opłaca się nawet w przypadku, kiedy ktoś zamawia pojedyncze sztuki. Gadżety z tymi nadrukami to świetny pomysł na prezenty dla najbliższy, np. koszulka ze zdjęciem wnuka dla babci i dziadka.

Leave a comment