Skip to content Skip to footer

Ekologiczne opakowania jednorazowe

Przyzwyczailiśmy się do opakowań jednorazowych, w których dostarczane są posiłki z lokali gastronomicznych. Coraz częściej także w sklepach możemy nabywać artykuły spożywcze pakowane w małe, jednoporcjowe opakowania.

Opakowania plastikowe

To dominująca oferta na rynku opakowań jednorazowych. Ich główną zaletą jest niska cena, mała waga, duże możliwości designu.

Opakowanie jednorazowe jest atrakcyjne wizualnie, przedłuża produktom świeżość, chroniąc je przed wysychaniem, przenikaniem innych zapachów. Pozwala także na atrakcyjne eksponowanie produktów.

Największą wadą opakowań jednorazowych z plastiku jest ich negatywny wpływ na środowisko. W zależności od użytej kompozycji składników rozkłada się on od 100 do 1000 lat. Oczywiście część tych opakowań podlega recyklingowi i mogą być wykorzystane do produkcji polaru, butów, rajstop.

Niestety tylko niewielka część opakowań plastikowych (poniżej 10%) poddawana jest recyklingowi. Reszta trafia na dzikie wysypiska, nie jest segregowana lub spalana w piecach (karalne mandatami).

Opakowania kartonowe i papierowe

Ich niewątpliwą zaletą jest ekologia. Papier rozkłada się w okresie 6 miesięcy, może być poddany recyklingowi. Wzrastająca świadomość konsumentów wymusza na producentach, lokalach gastronomicznych, sklepach pakowanie artykułów w torby papierowe, opakowania kartonowe. Mogą być one atrakcyjne wizualnie, dopasowane do oferowanego produktu, zawierać logo firmy.

Hurtownia opakowań kartonowych najczęściej w swojej ofercie posiada nie tylko pudełka na pizze w różnych rozmiarach, ale także opakowania na makarony, frytki, zapiekanki, papierowe opakowania na burgery, torebki na sushi i inne dania na wynos.

Kartonowe kubki z nadrukiem z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne kubki styropianowe na poranną kawę lub herbatę. Hurtownia opakowań kartonowych obsługująca stałych odbiorców może przygotować dla nich opakowania indywidualne w określonej kolorystyce, z logo, danymi teleadresowymi. To skuteczna i najtańsza forma reklamy własnej marki.

Opakowanie jednorazowe wbrew nazwie może być często wykorzystywane wielokrotnie, zwłaszcza siatki, torebki, pudełka. Nim wyrzucimy je do kosza warto zastanowić się chwilę nad zanieczyszczeniem środowiska.

Leave a comment