Skip to content Skip to footer

Ekrany pojemnościowe i oporowe – czym się różnią?

Dziś smartfony i tablety stosowane są powszechnie. Bez smartfona trudno jest wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Jednym z najważniejszych elementów każdego urządzenia mobilnego jest wyświetlacz. Najczęściej stosowane są ekrany pojemnościowe lub oporowe. Czym się od siebie różnią?

Wybór ekranu dotykowego

Kupując urządzenie mobilne, zawsze szczególną uwagę zwrócić należy na rodzaj ekranu dotykowego, jaki został w urządzeniu zamontowany. To ważna kwestia choćby dlatego, że ekranu nie można w łatwy sposób wymienić. Często jest to po prostu niemożliwe. Warto zatem dobrze zastanowić się jaki ekran wybrać.

Przy wyborze konkretnego rodzaju ekranu znaczenie ma kilka kwestii. Jedną z nich jest choćby to, w jaki sposób będzie się z telefonu korzystać. Wiele osób w ogóle się nad tym nie zastanawia. A trzeba wiedzieć choćby to, że nie każdy ekran rodzi sobie w sytuacji, w której z telefonu korzysta się w rękawiczkach. Wybór między ekranami dotykowymi to głównie wybór między ekranem oporowym a pojemnościowym.

Oporowe ekrany dotykowe

Działanie ekranów oporowych polega na zmianie oporu elektrycznego. Mowa tu o zmianie oporu w przezroczystych diodach znajdujących się w ekranie. Ekrany oporowe składają się z dwóch warstw. W momencie naciśnięcia górnej warstwy dochodzi do zmian w oporze elektrycznym i w ten sposób znajdowany jest punkt styku.

Z ekranów oporowych można korzystać, mając rękawiczki na dłoniach. Najlepiej z tego typu ekranu korzysta się za pomocą rysika. Precyzja i dokładność jest wówczas dużo lepsza.

Pojemnościowe ekrany dotykowe

Ekran pojemnościowy charakteryzuje dużo bardziej skomplikowana technologia w porównaniu z ekranem oporowym. W tym przypadku reakcja urządzenia mobilnego polega na zmianie pole elektrostatycznego w miejscu, w którym doszło do dotknięcia urządzenia. Aby doszło do reakcji, wystarczy lekkie muśnięcie ekranu.

Bardzo często ekran pojemnościowy wyposażony jest w funkcję multi – touch. Technologia ta pozwala na sterowane urządzeniem za pomocą kilku palców jednocześnie. Urządzenia wyposażone w ekrany pojemnościowe dają zatem o wiele więcej możliwości. Dlatego też dziś zdecydowana większość urządzeń mobilnych posiada zamontowany ekran pojemnościowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.

Leave a comment