Skip to content Skip to footer

Elektronika. Drobne naprawy tylko we własnym zakresie

Awarie sprzętu elektronicznego mogą zdarzyć się zawsze. Wiele osób w tej sytuacji planuje oczywiście oddać sprzęt do serwisu. Często rzeczywiście jest to koniecznością. Ci, którzy znają się choć trochę na majsterkowaniu, powinni jednak najpierw taki sprzęt otworzyć i spojrzeć czy usterki nie da się naprawić samodzielnie. Bardzo często jest taka możliwość. Odlutowana dioda, urwany kabelek czy inna drobna usterka to najczęstsze usterki. Takie naprawy można wykonać we własnym zakresie, nawet jeśli będą do wymiany jakieś elementy elektroniczne.

Usterka – można ją znaleźć bez specjalistycznego miernika

Komponenty elektroniczne, które uległy awarii, czasem wyglądają jak sprawne. Bez miernika nie da się stwierdzić na przykład tego, że przez jakąś diodę, na skutek jej awarii, prąd nie może przepływać. Nierzadko jednak usterkę widać do razu. Komponenty elektroniczne są nadpalone, urwane, widać przerwę w ścieżce drukowanej. Takie usterki są do naprawienia, elementy elektroniczne, które trzeba będzie zaś wymienić, z pewnością nie będą kosztować tytle, ile będzie kosztować naprawa sprzętu w profesjonalnym serwisie.

Gdzie kupować elementy elektroniczne?

Podejmując się naprawy takich sprzętów, trzeba być przygotowanym na to, że podstawowe elementy elektroniczne trzeba będzie wymienić. To nie jest trudne. Wystarczy lutownica, cyna i odrobina umiejętności. Podstawowe elementy elektroniczne wymienia się bardzo łatwo. Trzeba jednak je najpierw jednak kupić. Najlepiej pójść do małego sklepu, który takie elementy sprzedaje. Oprócz dużego wyboru takich drobiazgów, można tam liczyć na profesjonalne wsparcie sprzedawcy, dla którego elektronika to nie tylko praca ale i pasja. Bez wątpienia pomoże w wyborze elementów elektronicznych, podpowie co jeszcze kupić i jak daną rzecz naprawić. Nierzadko może tez na miejscu w sklepie użyć miernika i sprawdzić sprzęt elektroniczny pod kątem innych ewentualnych usterek. Zaskoczeniem może być koszt takich zakupów. Wiele elementów elektronicznych kosztuje grosze, a najwyżej kilka złotych za sztukę. W wielu sytuacjach więc naprawa sprzętu będzie kosztować kilka złotych i odrobinę pracy. Oddanie sprzętu do serwisu zawsze wiąże się z dużym wydatkiem. Koszt naprawy rzadko jest mniejszy niż kilkadziesiąt złotych. Warto więc próbować naprawiać samodzielnie. Czasem to się po prostu udaje.

Leave a comment