Skip to content Skip to footer

Koszt współpracy z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami

Współpraca z biurem obrotu nieruchomościami, w opinii wielu osób wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Fakt, koszty na pewno się pojawią. Jednak nie zawsze i z reguły nie tak wysokie, jak mogłoby się wydawać.

Kto płaci prowizję dla biura nieruchomości?

Warto mieć świadomość, że w większości przypadków kosztami prowizji dla biura nieruchomości obciążany jest sprzedający. Są wyjątki od tej zasady, choćby przy poszukiwaniu mieszkania czy domu do wynajęcia. Jeśli ktoś kto szuka lokalu do wynajęcia zgłosi się do biura, podpisze umowę i zleci poszukiwania odpowiedniego lokalu wtedy – zgodnie z umową – biuro nieruchomości metropolis prowizją może go obciążyć, jeśli rzecz jasna znajdzie odpowiedni lokal a najemca go wynajmie.

Przy transakcjach kupna sprzedaży nieruchomości, prowizją dla biura zawsze obciążany jest sprzedający, chyba, że strony transakcji postanowią inaczej. Nigdy jednak biuro nieruchomości Metropolis nie żąda pieniędzy natychmiast. Wynagrodzeniem jest określony procent od skutecznie zakończonej transakcji. Dopiero wtedy, gdy sprzedający sprzeda nieruchomość i otrzyma pieniądze, będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz biura prowizji określonej wysokości. Im bardziej wartościowa nieruchomość i wyższy procent prowizji, tym więcej będzie do zapłacenia. Z reguły prowizja to około 2 procent od wartości zawartej transakcji, co w przeliczeniu oznacza niejednokrotnie konieczność zapłacenia wielu tysięcy złotych.

Czy warto współpracować z biurem nieruchomości?

Analizując wysokość ewentualnej prowizji, wydawać by się mogło, że nie. Nic bardziej błędnego. Warto mieć świadomość, co za tą niższą lub wyższą prowizję biuro prowizji gwarantuje. Przede wszystkim gwarantuje zajęcie się procedurą sprzedaży nieruchomości od początku do finalizacji transakcji. To pracownik biura będzie sporządzał ogłoszenia, wykonywał zdjęcia, wprowadzał dane do systemu, odpowiadał klientom zainteresowanym nieruchomością, prezentował ją, nawet na koniec załatwi wszystko, co będzie niezbędne do sporządzenia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. To niska cena za tak wiele pracy, poświęcanie czasu, pieniędzy i wykorzystywanie swoich umiejętności i wieloletniego doświadczenia.

Podsumowując.

Nie zawsze współpraca z biurem nieruchomości oznacza jakiekolwiek koszty. Kupujący nieruchomość za pośrednictwem biura z reguły nie płacą żadnej prowizji. Sprzedający nieruchomość już tak, ale dopiero po zakończeniu transakcji sprzedaży i otrzymaniu pieniędzy za sprzedany dom lub mieszkanie, początkowo współpraca z biurem nieruchomości nie wiąże się z kosztami. Warto decydować się na współpracę z pośrednikiem obrotu nieruchomościami. Taka osoba przy zakupie, sprzedaży czy innych transakcjach związanych z nieruchomościami może bardzo pomóc.

Leave a comment