Skip to content Skip to footer

Praca sprzątaczki to duża odpowiedzialność

Wiele osób z pewnym lekceważeniem mówi o pracy sprzątaczki. Tymczasem sprzątanie to czynność niezwykle potrzebna. Prawidłowe sprzątanie wcale nie jest takie łatwe i obejmuje spory zakres obowiązków.

Kim właściwie jest sprzątaczka?

Każdy lubi, żeby pomieszczenia, w których przebywa lśniły czystością. O ile we własnym domu sprzątamy zwykle sami, to biuro czy pomieszczenia w zakładzie pracy utrzymuje w czystości sprzątaczka. Dba ona o ogólny wygląd pomieszczeń, ale przede wszystkim o stan higieniczno-sanitarny. Sprzątaczka niezbędna jest wszędzie tam, gdzie pracują ludzie. To dzięki niej nie brodzimy w śmieciach i nie mamy kurzu na biurku i półkach. Dokładny zakres obowiązków sprzątaczki zależy od tego, gdzie wykonuje swoją pracę.Czy każdy może zostać pracownikiem sprzątającym? Teoretycznie tak. Jednak w praktyce musi to być osoba, która nie tylko lubi czystość, ale także jest dokładna i obowiązkowa. Powinna też mieć sporo poczucie estetyki. Nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie. Zwykle jednak potrzebne jest zaświadczenie lekarskie, że nie jest się nosicielem chorób zakaźnych.

Różne miejsca, różne obowiązki

Czy sprzątaczka wszędzie robi to samo? Część czynności jest identyczna, ale zakres obowiązków sprzątaczki w dużej mierze zależy od miejsca zatrudnienia. Inne obowiązki będzie mieć sprzątaczka biurowa, a inne osoba sprzątająca w szpitalu. Przed podjęciem pracy przyszły pracownik sprzątający powinien dostać zakres swoich obowiązków. Do przykładowego zakresu obowiązków sprzątaczki biurowej będzie należało m.in.: zamiatanie i mycie lub odkurzanie podłóg, opróżnianie koszy, mycie toalet i umywalek, uzupełnianie środków sanitarnych czy sprzątanie pomieszczenia socjalnego. Do tych codziennych czynności dochodzą też prace okresowe, np. mycie okien. Sprzątaczka powinna też zgłaszać wszelkie zauważone usterki czy zniszczenia.

Etat czy własna firma

Jak wyglądają zarobki sprzątaczek? W wielu przypadkach są dość niskie w porównaniu do zakresu obowiązków sprzątaczki. W dużej mierze zależą od firmy, w której osoba sprzątająca pracuje. Do niedawna sprzątaczki zatrudniane były zwykle na etat. Jednak od pewnego czasu wiele z nich założyło własne firmy sprzątające. Dzięki temu mogą osiągnąć o wiele większe zarobki niż na zwykły etat. Jednak własna firma wiąże się z wieloma problemami, więc nie każdy ma odwagę ją prowadzić.Ofert pracy dla sprzątaczek jest sporo. Warto jednak wcześniej sprawdzić zakres obowiązków oraz sposób zatrudnienia, a dopiero potem aplikować na stanowisko.

Leave a comment