Skip to content Skip to footer

Kreator CV – czy warto mu wierzyć?

Wiele osób uważa, że Curriculum Vitae, czyli popularne CV, to dokument stricte formalny, który – obowiązkowo – należy sporządzić z zachowaniem obowiązujących standardów. Teoretycznie takie podejście jest słuszne, gdyż CV świadczy o naszym poziomie i podejściu do pracodawcy. Czy jednak jest tak zawsze?

Kreator – mały wysiłek, duże efekty

Kreator CV to bardzo proste narzędzie, które można znaleźć na wielu stronach traktujących o poszukiwaniu pracy. Aplikacja ta umożliwia szybkie wygenerowanie interesującego nas dokumentu, wraz z ewentualnymi poprawkami i – rzecz jasna – wprowadzoną przez nas treścią. Funkcjonalność kreatorów CV jest w dużej mierze zależna od ich możliwości edycyjnych.

Dzięki temu – przynajmniej w teorii – kandydat do pracy może szybko i łatwo wygenerować ciekawy dokument, który powinien zainteresować pracodawcę. Niestety wielu przedsiębiorców korzysta ze skrzynek mailowych, do których statystycznie wysyła się znacznie więcej elektronicznych CV. Zjawisko to przedkłada się na zwiększone ryzyko powtarzalności dokumentów i ich późniejsze odrzucenie.

Jak zainteresować pracodawcę?

Większość ogólnodostępnych kreatorów CV to narzędzia, których możliwości są dosyć ograniczone. Alternatywą dla nich są nowoczesne i bardziej skomplikowane aplikacje, których funkcjonalność jest o wiele bardziej złożona. Problem w tym, że najczęściej są to programy płatne. Niestety, kreator CV jest bardzo rzadko spotykaną wśród kandydatów do pracy inwestycją.

Oprogramowanie do profesjonalnego tworzenia CV sprawdza się tylko wtedy, gdy naprawdę chcemy zainspirować pracodawcę. Ciekawie wykonana grafika, odpowiednio rozmieszczone dane i dobrze przedstawione atuty, to czynniki, które istotnie zwiększają szanse kandydata na rynku pracy.

Kreator, czy własnoręczny dokument?

Hurtowe tworzenie CV to nie jest dobry pomysł. Kreator cv sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kandydatowi zależy na indywidualnym podejściu o potencjalnego pracodawcy. Najlepiej, jeśli sposób przedstawienia danych odnosi się w pewnym stopniu do formy działalności prowadzonej przez firmę docelową. Dodatki graficzne i charakterystyczna czcionka to tylko niektóre z ciekawych pomysłów.

Podsumowując, każdy kreator jest tylko narzędziem. O innowacyjności wybranego CV decyduje przede wszystkim przyszły pracownik. Ciekawy dokument można sporządzić również i bez programu, aczkolwiek tylko dzięki niemu można uzyskać wcześniej niespotykane efekty graficzne. Zupełnie inną kwestią pozostaje to, czy ewentualny pracodawca zainteresuje się przesłanym dokumentem.

Leave a comment