Skip to content Skip to footer

Na co zwracać uwagę przy zakupie działki inwestycyjnej?

Działki inwestycyjne na Śląsku to bardzo dobry pomysł na zabezpieczenie pieniędzy przed utratą wartości. Takie inwestycje od lat cieszą się dużym zaufaniem społecznym. Przy zakupie działki trzeba jednak wiedzieć, na co powinno się zwracać uwagę i co może być ważne przy zakupie. Co sprawdzić?

Plan zagospodarowania przestrzennego

Przed zakupem działki warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument, w którym znajduje się mnóstwo informacji dotyczącej samej działki i jej otoczenia. Dzięki niemu można ocenić, czy zakup tego konkretnego gruntu to dobry pomysł.

Zdarza się, że w przyszłości na tym terenie ma powstać droga albo ma przejeżdżać po nim pociąg. Może też okazać się, że plan na tym obszarze jest bardzo restrykcyjny i potencjalnemu inwestorowi trudno będzie później sprzedać działkę. To wszystko powinno się wiedzieć jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie.

Rodzaj gruntu

Nie wszystkie Działki inwestycyjne na Śląsku to grunty budowlane. Ciekawym pomysłem jest kupowanie działek leśnych lub rolnych, które zwykle są dużo tańsze niż grunty budowlane. Ten rodzaj zagospodarowania nie oznacza wcale, że ziemia nie nadaje się pod inwestycję.

Warto pamiętać, że w przyszłości można zmienić rodzaj użytkowania gruntu. Można więc taniej kupić grunt rolny po to, by po kilkunastu latach przekształcić go na działkę budowlaną i sprzedać z dodatkowym zyskiem.

Oczywiście trzeba też liczyć się z tym, że zmiana użytkowania może wymagać złożenia odpowiednich dokumentów oraz wniesienia niezbędnych opłat. Na dłuższą metę jednak jest to rozwiązanie opłacalne.

Aktualne zagospodarowanie działki

Teoretycznie nie ma znaczenia, czy na działce już znajduje się jakaś budowla. Jeśli grunt został zakupiony w celu inwestycyjnym, to jej obecność lub też jej brak nie powinien wpływać na możliwość jego wykorzystania.

W rzeczywistości jednak niezagospodarowana, niszczejąca budowla może wpływać na obniżenie wartości działki. Czasami koniecznie może być jej usunięcie i dokładne uprzątnięcie działki.

Leave a comment