Skip to content Skip to footer

Czym cechuje się stal narzędziowa?

Stal narzędziowa węglowa wykorzystywana jest do produkcji takich narzędzi jak: pilniki, frezy oraz wiertła. Potocznie są one określane jako narzędzia skrawające.

Czym jest stal narzędziowa?

Trzeba jednak mieć na uwadze, że jakość stali narzędziowej jest niższa od szybkotnącej stali HSS. Równie skuteczna jest jednak stal narzędziowa ceny są duże niższe. Dawniej narzędzia wykonane ze stali narzędziowej były oznaczane przy pomocy symbolu WS. Można wyróżnić stal narzędziową głęboko hartującą oraz płytko hartującą. W narzędziach, których średnica nie przekracza 20 mm stosuje się z reguły stal płytko hartującą.

Cena stali narzędziowej

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zachowuje ona ciągliwość rdzenia i jest bardzo wytrzymała. Litera E jest zawarta w oznaczeniu tej stali, a przykładowe rodzaje stali to: N7E, N10E oraz N9E. Jeżeli chodzi o narzędzia o dużych wymiarach to zdecydowanie lepiej sprawdzi się stal narzędziowa głęboko hartująca. Ona z kolei ma oznaczenia bez litery E, czyli na przykład: N7, N8, N9, N10. W przemyśle niezwykle ważna jest Stal narzędziowa ceny za kilogram oscylują w granicach 6 złotych. Warto mieć świadomość, że drobnoziarnista struktura oraz duża twardość to największe zalety stali narzędziowych.

Cechy stali narzędziowej

Trzeba pamiętać, że tak duża twardość uzyskiwana jest w procesie hartowania. Oprócz tego cena stali narzędziowej jest dosyć niska, dlatego każdy może sobie pozwolić na taki zakup. Należy pamiętać, żeby kupować produkty jedynie u sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku i mogą pochwalić się dobrą opinię. Wtedy możemy liczyć na gwarancję jakości i być pewni jakości stali. Stal narzędziowa posiada również wady, a należy do nich przede wszystkim mała odporność na wysoką temperaturę. Oprócz tego ma tendencję do hartowania w wodzie, a to może przyczyniać się do rys hartowniczych oraz pęknięć. Ze stali narzędziowej tworzy się głównie narzędzia do obróbki metali, takie jak pilniki. Oprócz tego wykorzystywana jest do produkcji narzędzi grawerskich, skrobaków, a także noży do papieru.

Leave a comment