Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę wybierając roboty do paletyzacji?

Na rynku jest bardzo wiele profesjonalnych robotów do paletyzacji i depaletyzacji, dlatego też wybranie najlepszych modeli nie jest prostym zadaniem. Każda profesjonalna firma dąży do tego, aby jak najbardziej przyśpieszyć pracę, dzięki czemu będzie można liczyć na wzrost produktywności. Firmy skupiają się nie tylko na przyśpieszeniu transportu, ale również na usprawnieniu paletyzacji.

Wsparcie nowoczesnych robotów przemysłowych

Operacje depaletyzacji i paletyzacji mogą być oczywiście wykonywane ręcznie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy nowoczesnych robotów przemysłowych. Wsparcie nowoczesnych maszyn przydać może się również wtedy, gdy produkty stają się dość trudne w obsłudze. Największymi problemami jest oczywiście duży rozmiar i znaczna waga. Bez automatyzacji tych operacji bardzo trudno będzie prześcignąć swoich największych konkurentów.

Roboty przemysłowe do paletyzacji wykorzystują specjalny efektor końcowy. Mowa tutaj oczywiście o chwytaku, który odpowiedzialny jest za odbieranie produktu z przenośnika i ułożeniu go na palecie. Do wyboru są roboty kartezjańskie i przegubowe, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. W dzisiejszych czasach najbardziej popularnym robotem paletyzującym jest manipulator przegubowy. Najszybsze i najbardziej elastyczne są roboty 4 i 6 osiowe.

Na co zwrócić uwagę?

Paletyzacja przebiegać będzie sprawnie tylko wtedy, gdy wybierze się odpowiednie roboty. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby idealnie dopasować je do linii produkcyjnej. Na mniejszych halach produkcyjnych zadbać należy również o to, aby roboty nie zajmowały zbyt dużo cennego miejsca.

W odróżnieniu od klasycznych paletyzatorów warstwowych, nowoczesne roboty paletyzujące bez problemu mogą obsługiwać mieszane palety. Paletyzatory warstwowe nie poradzą sobie najlepiej z dużymi workami, ciężkimi beczkami albo delikatnymi paczkami.

Niezawodne chwytaki

Aby wybrać porządne roboty do paletyzacji warto zwrócić uwagę również na zamontowane chwytaki. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko chwytaki próżniowe, ale również chwytaki palcowe.

Jeżeli paletyzacja dotyczy bardzo nietypowych produktów warto postawić na chwytaki produkowane na indywidualne zamówienie. Chwytaki tego typu przeznaczone są do specjalnych zastosowań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Leave a comment