Skip to content Skip to footer

Rozdzielczości, czyli co oznaczają dla smartfonów i tabletów?

Zarówno smartfony, jak i tablety to w ostatnich latach urządzenia stosowane przez niemal każdego człowieka. Regularnie jednak są one wymieniane na coraz to nowsze modele. Te zaś posiadają nie tylko większe wymiary, ale również większe rozdzielczości, które, co ważne, nie zawsze nadają się do swobodnego użytkowania. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio dobrać rozdzielczość smartfonów oraz jakie są typowe rozdzielczości tabletów.

Rozdzielczość: co to jest?

Rozdzielczość smartfonów oraz tabletów to parametry związane z trybem wyświetlania, które są określane przez liczbę pikseli obrazu wyświetlanego na danym urządzeniu. Najprościej mówiąc, z pikseli budowany jest obraz.

Jak wybrać rozdzielczość smartfonów?

Wybór rozdzielczości smartfona nie zawsze jest prosta. Producenci telefonów w ostatnich latach nie ustają w walce o coraz to bardziej nowoczesne urządzenia, które niejednokrotnie stają się także większe. Zmiany proporcji niosą jednak ze sobą także korektę rozdzielczości, co oznacza, że HD, Full HD i QHD zamieniają się w kolejno HD+, Full HD+ oraz QHD+.

Tablet rozdzielczość: co to oznacza?

Wśród najbardziej typowych rozdzielczości tabletów wymienia się między innymi 800 x 480 pikseli przy proporcjach 16:10. Jest ona zwykle stosowana w urządzeniach o wymiarach siedmiu lub więcej cali. Co ważne jednak, taki parametr jest zdecydowanie zbyt mały, aby pozwalał wygodnie pracować.

Rozdzielczość 1024 x 600 pikseli zwykle można spotkać w netbookach, a rzadziej w tabletach. Jeśli jednak jest stosowana w drugim z urządzeń, zwykle nadaje się do wymiarów siedmiu cali. Jedną z najbardziej popularnych rozdzielczości jest 1280 x 800 pikseli i to właśnie ona dominuje w chwili obecnej na rynku. Oznacza to, że posiada ona ponad milion pikseli, z których budowany jest obraz.

Jeśli chodzi o tablet rozdzielczość najwyższa to obecnie 2048 x 1536 pikseli stosowana w produktach marki Apple, a także 2460 x 1600 pikseli Nexusa. Takie proporcje jednak wymagają bardzo dobrej jakości układu graficznego, jak również i wydajnego procesora.

Jaka rozdzielczość tabletu jest optymalna?

Wielu specjalistów uważa, że najbardziej optymalną rozdzielczością matrycy tabletów jest parametr 1280 x 800 pikseli. Nie jest to wartość najwyższej jakości, a jednocześnie nie należy do przysłowiowej „niskiej półki”.

Leave a comment