Skip to content Skip to footer

SCADA z przedrostkiem Web, czyli Internet wchodzi do gry

Nadrzędną cechą wszystkich systemów SCADA jest ich zdolność do ciągłej rozbudowy i udoskonalania. Oczywiście proces ten nie jest realizowany autonomicznie, np. poprzez sztuczną inteligencję, lecz przez automatyków i informatyków, którzy stale implementują w nim zupełnie nowe, a nawet nieoczekiwane wcześniej zdolności.

SCADA przez Internet

Niektóre systemy SCADA zostały zaprojektowane w ten sposób, by móc spełniać swoją rolę za pośrednictwem protokołu internetowego. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne z punktu widzenia firmy, gdyż pozwala zarządzać procesem produkcyjnym w praktycznie nieograniczony sposób i to… niekoniecznie z biura.

Nowatorski, internetowy system SCADA pozwala na obsługę procesu za pomocą urządzeń zdalnych, które nie są fizycznie powiązane z systemem. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet i to zwłaszcza dziś, gdy praca zdalna staje się powoli nie tyle wyjątkiem, ile raczej obowiązującą wszystkich regułą.

Jak to działa w praktyce?

Dzięki systemowi WebSCADA, użytkownik może łączyć się z jego zasobami za pośrednictwem narzędzi zdalnych, w tym komputerów, tabletów, laptopów a nawet smartfonów. Obsługa takiego rozwiązania jest bardzo prosta i w gruncie rzeczy polega na wpisaniu odpowiedniego adresu sieciowego do przeglądarki.

W związku z tym, że wszystkie dostępne tutaj dane znajdują się na wewnętrznym serwerze, pliki te nie obciążają mocy obliczeniowej urządzeń zewnętrznych! Wszystkie polecenia są tu realizowane za pomocą odnośników, które – po kliknięciu – pozwalają na zrealizowanie ściśle określonych ustawień.

Szybkość i sprawność

Ujęty w ten sposób system SCADA, nie jest zależny od mocy obliczeniowej platform sterujących. Tutaj największą rolę odgrywa szybkość połączenia internetowego, a także możliwości, jakie daje przeglądarka WWW. Taki model zarządzania funkcjonowaniem procesu produkcyjnego wymaga jednak stabilnego i szybkiego połączenia internetowego.

Podsumowując, system SCADA w wersji Web to zupełnie nowe spojrzenie na sposób zarządzania technologią produkcji. Odtąd nie będzie już potrzeby realizowania fizycznych połączeń, gdyż całe zarządzanie procesem (wraz z wyświetlaniem danych), będzie odbywać się w sposób zdalny i to nawet z przysłowiowego „drugiego końca świata”.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Leave a comment