Skip to content Skip to footer

W jaki sposób system andon może usprawnić pracę w firmach produkcyjnych?

Jak wiadomo, w większych przedsiębiorstwach jest bardzo duża liczba elementów, które praktycznie cały czas muszą podlegać zarówno sprawdzaniu, jak i kontroli. Warto wiedzieć, że operatorzy linii produkcyjnych, a także osoby, które kontrolują maszyny mogą korzystać z systemu andon, który zdecydowanie usprawni poszczególne zadania.

System andon świetnie sprawdzi się w firmach produkcyjnych

Należy zdawać sobie sprawę, że nawet najbardziej nowoczesne maszyny mogą zawieść. Ponadto obecnie czynnik ludzki jest konieczny mimo tego, że znaczna większość przedsiębiorstw jest skomputeryzowana. Pracownicy muszą bowiem nie tylko wszystko nadzorować, ale również podejmować istotne decyzje w najbardziej krytycznych momentach.

Omawiany system andon został stworzony w celu wspierania zarówno operatorów, jak i osób, które są odpowiedzialne za nadzorowanie i kontrolowanie produkcji. Andon bazuje bowiem na wizualnym informowaniu o ewentualnych usterkach czy zagrożeniach, które mogłyby pojawić się w trakcie procesu produkcyjnego. Godny uwagi jest również fakt, że pierwszy raz system został wykorzystany w koncernie Toyota.

System andon służy do kontroli i wsparcia produkcji

Warto wiedzieć, że andon wywodzi się z japońskich firm działających w branży motoryzacyjnej. Został bowiem w nich wprowadzony wizualny sposób informowania o wszystkich nieprawidłowościach na poszczególnych liniach produkcyjnych. Umożliwiło to stosunkowo szybką reakcję, a następnie zatrzymanie maszyn produkujących wadliwe podzespoły.

Oczywiście andon od tamtego momentu został nie tylko dopracowany, ale również rozszerzony. Obecnie możliwe jest bowiem rozszerzenie sposobów związanych z sygnalizowaniem. W ramach omawianego systemu zarówno w halach, jak i przedsiębiorstwach produkcyjnych montowane są odpowiednie monitory, na których widać przebieg pracy. Określone są także miejsca, gdzie dokładnie doszło do ewentualnych usterek czy nieprawidłowości.

Jak system andon może usprawnić pracę w firmach produkcyjnych?

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że wspomniana wizualizacja będzie przemawiała do wyobraźni bardzo dużej liczby specjalistów. System andon umożliwia bowiem na przedstawienie stosunkowo prostych informacji za pomocą grafik.

Następnie możliwa jest ich interpretacja, a także wdrożenie właściwych działań koniecznych do zapobiegnięcia ewentualnej katastrofie. Doskonałym przykładem może być wyprodukowana z poważnym błędem partia produktów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Signalo