Skip to content Skip to footer

Sprawne rozwiązywanie problemów w firmie

Przy własnym biznesie nierzadko napotykamy problemy, których sami nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Kiedy koszty firmy stale rosną, przy doskonałym funkcjonowaniu wszystkich jej obszarów, warto dokonać mapowania procesów biznesowych, które jest w stanie rozłożyć działanie firmy na czynniki pierwsze i wspomóc dojście do rozwiązania kłopotów.

Czym jest mapowanie procesów biznesowych?

Mapowanie procesów biznesowych w dużym skrócie to tworzenie schematów i bloków, które mają na celu zwizualizowanie ciągu pracy firmy. Tak przedstawiona seria zdarzeń zawiera etapy końcowe i rezultaty podejmowanych działań, dzięki czemu można podejrzeć co dzieje się w każdym obszarze działania przedsiębiorstwa i jaki ma to wpływ na jego losy.

Profesjonalnie przygotowany schemat blokowy jest w stanie ujawnić występujące na drodze procesu problemy i ujawnić tym samym nasuwające się rozwiązania. Istotne jest, by Mapowanie procesów biznesowych zostało wykonane pod okiem doświadczonej osoby, by tworząc błędny schemat blokowy jeszcze bardziej nie zaszkodzić firmie.

Jakie problemy można rozwiązać przez mapowanie procesów?

Głównym problemem, z jakim borykają się przedsiębiorstwa, i który można rozwiązać dzięki mapie procesów jest kłopot stale rosnących kosztów firmy przy jednoczesnym braku zmian w jej działaniu. Oznacza to, że jakiś konkretny etap procesu generuje to coraz wyższe koszty i należy dojść do rozwiązania tego problemu.

Inne aspekty zakłócające prawidłowy tryb pracy firmy to zbyt duża rotacja pracowników w krótkim czasie. Tu też przedstawiając wszystko przy pomocy mapy procesów można dojść do źródła problemu i znaleźć rozwiązanie tej sprawy.

Mapowanie procesów biznesowych może okazać się również przydatne w momencie, w którym firma ma zamiar zdigitalizować przepływ dokumentów w firmie i obawia się związanych z tym problemów.

Co może dać nam zewnętrzna firma?

Choć mapowanie procesów biznesowych może odbywać się wewnątrz firmy, istotne jest, by zajmowała się tym wykwalifikowana osoba. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że wykonany schemat blokowy nie przyniesie żadnych korzyści, a co więcej może utrudnić sprawne działanie firmy.

Jeśli firma nie posiada kompetentnej osoby do przeprowadzenia mapowania procesów, warto skorzystać z usług zewnętrznej firmy, która wykona profesjonalny schemat blokowy i przeprowadzi dogłębną analizę procesów zachodzących w firmie.

Leave a comment